Bobb Ross’un ölümü: “Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçlar Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs” Netflix’te

Bobb Ross’un ölümü: “Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçlar Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs” Netflix’te

Eğer efsanevi ressam Bob Ross’un hayranıysanız ya da Netflix’in yeni belgeseli ‘Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçlar Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs’ı izlediyseniz, bu pozitiflik saçan ve birçok insana resim yapmayı denemesi için ilham veren sanatçının nasıl öldüğü hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyor olabilirsiniz.

Ressam, New York Times’daki ölüm ilanına göre 4 Temmuz 1995’te öldü. 52 yaşındaydı. Oğlu Robert Stephen “Steve” Ross’un belgeselde söylediği gibi, babası Hodgkin dışı lenfomadan öldü.

Steve’e göre, babasının ikinci eşi Jane L. Ross, Ross kendi tanısını öğrenmeden kısa bir süre önce kanserden ölmüştü.

Belgeselde “Jane’in ölümü onu çok etkiledi. ‘Bütün hayatım mahvoldu.’ dediğini hatırlıyorum.” diyor oğlu Steve. “Doktorlar Jane öldükten iki ya da üç hafta sonra babamın Hodgkin dışı lenfoması olduğunu söylediler.”

Amerikan Kanser Derneği’nin internet sayfasına göre Hodgkin dışı lenfoma “bağışıklık sisteminin bir parçası olan, lenfosit denen beyaz kan hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür.” Çoğunlukla yetişkinleri etkiler fakat çocuklarda da görülebilir ve genellikle lenf bezlerinde başlar ama cilde de etki edebilir.

Sanatçı ve Ross’un yakın arkadaşı olan John Thamm, Ross’un kendine özgü tarzdaki resimlerini yapmak için kullandığı tinerin, sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmuş olabileceğinden şüpheleniyor.

Thamm belgeselde, “Islak boya üzerine ıslak boya tekniği epeyce tiner kullanmayı gerektiriyor. Neredeyse her bölüm o fırçayı sallıyordu” diyor. “Buharlaşan bütün tiner direkt burun deliklerinden solunuyordu. Ross tekniği kullanıyorken bile bazı kuşkularım vardı. Tekniğin lenf kanseriyle bir ilgisi olup olmadığını hep merak ediyordum. Doktor değilim ama bu bir tahmin.”

Times’a göre ressam Daytona Beach, Florida’da doğmuştu. Babası bir marangozdu ve Ross resme Hava Kuvvetleri’ndeyken başladı. Aynı şekilde bir ressam olan ve Ross kendi programına başlamadan önce devlet televizyonunda bir programı olan William Alexander ile birlikte çalıştı. Britannica Ansiklopedisi’ne göre Ross henüz 18 yaşındayken Hava Kuvvetleri’ne katılmıştı.

Belgeselde, Resim Sevinci’nin bir bölümünden alınan bir klipte Ross, resimlerinde öne çıkan dağlık ve ağaçlarla kaplı manzaralara olan sevgisinin geliştiği Alaska’da 12 yıl boyunca yaşadığını söylüyor. Brittanica Ansiklopedisi ayrıca Ross’un Resim Sevinci’nde kullandığı şövale, palet ve fırçaların, ressamın iki adet resmiyle birlikte 2020 yılında Smithsonian tarafından Washington D.C.’deki Amerikan Tarih Müzesinde gösterilmek üzere satın alındığını da belirtiyor.

Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçlar Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs şimdi Netflix’te gösterimde. Fotoğraf: Bob Ross, Netflix’in izniyle belgeselden resmedildi.

Yazar: Margeaux Sippell

Çeviren: Ayça Özgür

Düzenleyen: Başak Çetinbülüç

Kaynak: Moviemaker

Leave a comment