Ödül avcısı, orijinal üçlemede çok az göründü ve trajikomik bir şekilde öldü, ancak yine de genişletilmiş evrende geri döndü ve popülerliği öyle arttı ki Disney + onun imajında yeni bir dizi yaptı. İşte havalı görünmenin gücü. 

1978’de Yıldız Savaşları’na takıntılı çoğu çocuk gibi, Jason Fry da Boba Fett aksiyon figürünün postayla gelmesini sabırsızlıkla bekliyordu. Oyuncak kataloğu talimatlarını takiben satın aldığını kanıtlayan dört kutuyu topladı, Kenner Products’a gönderdi ve yaklaşık iki ay boyunca kapının önünde film serisine katılması planlanan en yeni karakterin kopyasını bekledi.

1978 Yıldız Savaşları Tatil Özelinde ilk çıkışını yapan galaksiler arası ödül avcısı hakkında bildiği tek şey inanılmaz derecede havalı göründüğüydü. Kimliğini Stormtrooper tipi bir maskenin altına saklayan Boba Fett, mavi ve sarı bir zırh, kırmızı bir pelerin giyiyordu, bir jet paketi ve tabanca taşıyor ve hiçbir şeye bağı olmadan galaksiyi dolaşıyordu. “Filmle alakalı tek güzel şeydi,” diye hatırlıyor Fry. İmparator filmi ile çıkış yapmadan bir sene önce, 10 yaşındaki çocuk gizemli askerin kutusunu açtığında, hayal gücü ön plana çıktı. Düzinelerce Yıldız Savaşları genişletilmiş evren romanı yazarak bir kariyer yapan Fry, “İmparator’u görmeden önce Kenner figürlerini kullanarak muhtemelen yüz tane kısa Boba Fett hikayesi düşünmüştüm,” diyor. “O figürle ilgili her şey çok heyecan vericiydi.”

Bir yazar ve Yıldız Savaşları meraklısı Andrew Ervin, çocukluğundaki benzer duyguları anımsıyor. Kenner’ın aksiyon figürünün güvenlik endişeleriyle füze fırlatma aracının iptal etmesine rağmen, Ervin, tasarımından çok etkilenmişti. Mor ve yeşil metal plakalarındaki turuncu detaylarına atıfta bulunarak “Neredeyse ortaçağa ait gözüküyordu,” diye bahsediyor. “Oyuncaktaki renk paleti oldukça yumuşak – ona bir şekilde anlam katıyor.” Fry gibi Ervin de Boba Fett ile kendi maceralarını yarattı, muğlak bir ahlaki pusulaya sahip tehlikeli bir figüre hareket katarak bodrum katında evreni dolaştı.

1980’de, karakter sonunda film ekranlarında göründüğünde, popülaritesi yükseldi. İmparatorluk’ta sadece dört satır diyalogu olmasına rağmen, Boba Fett tonlarca entrika sağladı. Çukurlu zeytin yeşili kaskı şiddetli bir geçmişi olduğunu gösteriyor ve zırhına bağlı bir pelerinle korunan çok sayıda alet, ödül avcısına örnek teşkil eden bir tip veriyordu. “Oyuncağı ne kadar havalı olsa da, Boba Fett ekranda çok daha havalı ve daha ilginç görünüyordu,” diyor Ervin. “Özellikle tatil özelindeki karikatürize versiyondan sonra onu bu şekilde canlandırmak, etrafta dolaşan bir çizgi roman karakteri görmek gibiydi.”

Belki de Yıldız Savaşları kanonundaki hiçbir karakter, Boba Fett’in sahip olduğu gibi efsanevi bir statüye yükselmedi. Orijinal üçlemede zar zor görünmesine ve Jedi’ın Dönüşü’nde kayıtsız bir Sarlacc çukuruna düşüp acıklı bir şekilde ölmesine rağmen, genişletilmiş evren ve hayran kitlesinin akıllarında, Yıldız Savaşları’nda belki de sadece Darth Vader’ın rakip olabileceği bir karakter şeklinde yer edindi. Şimdi, Boba Fett’in çıkışından yaklaşık 40 yıl sonra, Disney + karakterin benzeri tarzdaki bir ödül avcısını anlatacak olan The Mandalorian ile ilk Yıldız Savaşları dizisini çekiyor. Bu da aksiyon figürlerinden video oyunlarına, Boba Fett’in aurasını ve çektiği çevrimiçi kült hayran kitlesini ikonik görünüşüne borçlu olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Boba Fett için ilk konsept resmi, çoğu kabataslak gibi siyah beyaz olarak başladı. George Lucas, Darth Vader ve beyaz zırhlı yardımcılarını yarattıktan sonra, Vader’ın hakkından gelebilecek ve hayranlara İmparatorluk’ta farklı bir ana karakter sağlayabilecek “Süper Stormtrooper”ı yaratmak istedi. Sonunda, karakterin hikayede daha büyük bir role sahip olmasını isteyen Lucas, onu bir ödül avcısı olarak yeniden yazdı. Lucas, J.W. Rinzler’in “Yıldız Savaşları’nı Yapmak: İmparator” adlı kitabında “Boba Fett karakteri gerçekten Darth Vader’in erken bir versiyonudur.” diyor. “Aynı zamanda Sergio Leone’nin Western filmlerindeki isimsiz adama da çok benziyor.”

1977’den başlayarak, konsept sanatçısı Ralph McQuarrie, tasarım ekibinin “süper komando” olarak adlandırdığı tamamen beyaz ve Vader tarzı bir kaskı, T şeklinde bir vizöre dönüştürdü. Bir yıl sonra sanat yönetmeni Joe Johnston, Boba Fett’in dış teknolojisi konusundaki dizginleri eline aldı. İlk eskizleri, ödül avcısının sahip olduğu telemetre okuması, omuz korumaları, roket paketi nozulları, yüksek hızlı zırh delici mermiler, aydınlık işaret fişekleri, lazer silahları, alev makinesi, roket dartları, uzatılabilir vuruş bıçakları dahil olmak üzere çeşitli araçları gösterdi. Daha gelişmiş ve ayrıntılı resimlerde Boba Fett, çukurlu bir kask, dokuma bir gizleme kemeri ve İyi, Kötü ve Çirkin’den çalıntı omuza atılan bir pelerini renklendirerek gözler önüne serdi.

Bu eskizlerin yapılmasından beş ay sonra, yardımcı editör Duwayne Dunham, beyaz prototip takımının içinde ilk kez poz vererek tüm özelliklerini örnekledi, bir pelerin yerine de bir Yıldız Savaşları plaj havlusu kullandı. 2001’de başlayarak 15 yıl boyunca Lucasfilm’in genel yayın yönetmenliğini yapan Rinzler, “Alev makinesi işini denediler ve bu neredeyse onun kolunu kızarmış gevreğe çevirdi.” diyor. Birkaç hafta sonra Johnston, birkaç ekip üyesi tarafından inşa edilen tüm elbiseyi paslı bir görünümle, çeşitli yapılarını ve eklerini vurgulayacak şekilde boyadı. The Making Of’ta “Farklı zırh parçalarından yapılmış gibi göstermeye çalıştım.” diye belirtti. “Simetrik bir tasarımdı, ama parçaları temizlemiş ve kostümünü kişiselleştirmiş gibi görünecek şekilde, kemerinden asılı küçük kupalar, küçük saç örgüler ile neredeyse kafa derisi gibi boyadım.” İmparator filmi için üç Boba Fett kostümü çizen Sandy Dhuyvetter, Johnston’ın talimatlarından yararlandı. Bu yıl Boba Fett Hayran Kulübüne verdiği demeçte, “Santa Cruz’daki Ordu ve Donanma Fazlası mağazalarına gittim ve orada çok zaman geçirdim.” dedi. “At dükkanlarına gittim, kuyruklarından at kılı aldım ve zırhın bir parçası gibi görünmesi için tutturdum. Ayrıca, her şeyin iyi kullanılmış ve yıpranmış görünmesini sağlamak için eldivenleri, kemerleri ve takımları boyadığımı hatırlıyorum.”

Bugünün abartılı karakter tanıtımlarına karşı, Boba Fett’in ilk kamuoyu tanıtımı 1978 Eylül’ünün sonunda San Anselmo İlçe Fuar geçit töreninde göze batmayacak bir şekilde gerçekleşti. Hiçbir hayranı olmayan Boba Fett, hazırlıksız hayranlara ödül avcısının ilk resmi bakışını atarak Darth Vader ile 100 dereceye yakın bir sıcaklıkta yan yana yürüdü. “Gerçekten seviyorum. Bu geçmişe bir dönüş,” diyor Fry. “Kimse bu karakterin kim olduğunu bile bilmiyordu. Bu geçit töreninde Yıldız Savaşları hayranı olan herkes, her zaman gerçek hayranlardır.” Yaklaşık aynı zamanda, 1976’da Lucas ile özel bir ticaret anlaşması imzalayan oyuncak şirketi Kenner, tatil özel yayınının hemen önündeki kış satışında devam filmi için daha fazla beklenti yaratarak Boba Fett’in aksiyon figürü versiyonunu tanıtmaya başladı. Rinzler, “Bu, yeni bir aksiyon figürü tanıtmanın ve kasaya para akmasını sağlamanın bir yoluydu çünkü Lucas, filmini kendisini finanse ediyordu.” diyor. “Ben [Skywalker Çiftliği’nde] çalışırken bile, bu bağımsız bir dükkandı.”

 

Yazar: Jake Kring-Schreifels

Çevirmen: Başak Çetinbülüç

Kaynak: The Ringer