Biyografi: William Shakespeare

Biyografi: William Shakespeare

Giriş

Ünlü İngiliz şair, oyuncu ve oyun yazarı William Shakespeare 1564, Straford-Upon-Avon’da doğdu. Doğum günü, çoğunlukla 1616’da öldüğü tarih olduğuna da inanılan 23 Nisan’da kutlanılmaktadır.

Shakespeare, Britanya tiyatrosunun Elizabeth ve Jakoben dönemlerinde (bazen İngiliz Rönesans’ı veya Erken Modern Dönem olarak da adlandırılır) üretken bir yazardı. Shakespeare’in en kalıcı mirası belki de oyunlarıdır fakat yazdıkları, oyunlarla sınırlı değildir. Shakespeare aynı zamanda şiirleriyle de günümüzde hala popülerliğini korumaktadır.

Shakespeare’in aile yaşantısı

Shakespeare’in önceki yaşamı ve aile üyeleri ile ilgili bilgiler, yerel kayıtlarla günümüze kadar ulaşmıştır. Ünlü şairin babası John Shakespeare, Mary Arden’la evlendi ve 8 çocukları oldu. John ve Mary’nin iki kızını bebekken kaybetmesiyle William, en büyük çocukları oldu. John Shakespeare eldiven yapımcısı olarak çalışıyordu ama aynı zamanda belediyede de yer alarak Stratford’da önemli bir figür haline gelmişti. Onun bu yüksek statüsü William da dahil olmak üzere çocuklarını yerel gramer okuluna göndermesini olanaklı kılmıştı.

William Shakespeare 18 yaşına gelene kadar ailesiyle birlikte Henley Caddesindeki evlerinde yaşıyordu. 18 yaşındayken 26 yaşındaki Anne Hathaway’le evlendi. Acele edilmiş bir evlilikti çünkü Anne, düğün sırasında hamileydi. Birlikte üç çocukları oldu. İlk çocukları Susanna evlendiklerinden altı ay sonra dünyaya gelirken ardından diğer çocukları Hamnet ile Judith dünyaya geldi. Hamnet henüz 11 yaşındayken hayatını kaybetti.

Shakespeare Londra’da

Shakespeare’in kariyeri Londra’da yükseldi fakat Londra’ya ne zaman gitti? Shakespeare’in ikizlerinin 1585’te vaftiz edildiğini ve 1592’de ününün Londra’da arttığı biliniyor ancak aradan geçen yıllar bir sır olarak kabul edildi. Akademisyenler genellikle bu yılları “Kayıp Yıllar” olarak tanımlamaktadır.

Shakespeare’in ilk basılı eserleri Londra’da olduğu süre boyunca yayınlandı. “Venüs ile Adonis” (1593), “Lucrece’nin Tecavüzü” (1594) iki uzun şiirden oluşuyorlardı. Shakespeare aynı zamanda bir aktör şirketi olan The Lord Chamberlain’s Men’in kurucu üyelerindendi. Neredeyse 20 yıl boyunca, yılda ortalama iki oyun sahneleyen bu şirketin devamlı yazarı haline geldi.

Kariyerinin geri kalanına bu şirkette devam etti. Bu süre zarfında (1603’ten itibaren) Kral James I’in himayesi altında The King’s Men (Kralın Adamı)’e dönüştü. Shakespeare, King Lear (Kral Lear) ve Macbeth gibi ünlü trajedilerinin yanı sıra The Winter’s Tale (Kış Masalı) ve The Tempest (Fırtına) gibi harika aşk hikayelerini de şirkette yer aldığı süre boyunca kaleme aldı.

Shakespeare’in çalışmaları

Shakespeare’in eserleri arasında 38 oyun, 2 anlatı şiiri, 154 sone ve diğer birçok çeşitli şiir yer almaktadır. Oyunların orijinal el yazmalarının günümüzde var olmadığı bilinmektedir. Aslında oyunların yarısına Shakespeare’in şirketinden bir grup aktör sayesinde sahibiz. Shakespeare öldükten sonra oyunları koruyup yayınlamak üzere topladılar. Bu yazılar 36 oyunu içeren ama şiirlerinden hiçbirini içermeyen İlk Folyo (‘folyo’ kullanılan kâğıdın boyutunu ifade eder) adı verilen bir bölümde bir araya getirildi.

Shakespeare’in mirası eserleri kadar zengin ve çeşitlidir; oyunları birçok kültür ve türde sayısız uyarlamalar doğurmuştur. Oyunları sahnelerde ve filmlerde varlığını uzun süredir devam ettirmektedir.  Eserleri tüm oyunları, soneleri ve diğer şiirlerini içeren The Complete Works of William Shakespeare (William Shakespeare’in Tüm Eserleri)’in çeşitli yinelemelerinde derlenmiştir. William Shakespeare hala İngiliz dilinin en önemli edebiyat figürlerinden biridir.

Yeni yer; Straford-upon-Avon’da bir ev

Shakespeare’in Londra tiyatrolarındaki başarısı onu oldukça varlıklı biri haline getirdi ve 1597’de Straford-upon-Avon ilçesindeki en geniş ev olan New Place’i satın alabildi. Kariyerinin profesyonel dönemlerini Londra’da geçirmesine rağmen doğduğu yerle olan bağlantısını koparmadı.

Londra’da kaldığı sitesinden günümüze ulaşan arkeolojik bulgular Shakespeare’in aralıklı olarak ödeme yapan bir kiracı olduğunu gösteriyor. Bu da zamanını Londra ve Stratford arasında geçirdiğini belirtiyor (iki ya da üç günlük işe gidip gelme) ki daha sonraki yıllarda Straford-upon-Avon’da akademisyenlerin önceden düşündüğünden daha çok zaman geçirmiş olabilir.

1601’de babasının ölümüyle Stratford’daki eski aile evi Shakespeare’e miras kaldı ve daha sonra bir kısmı kiraya verildi. Ardından 1602’de 107 dönümlük arazinin satın alınması da dahil olmak üzere daha fazla emlak yatırımları devam etti. Shakespeare 52 yaşındayken 23 Nisan 1616’da vefat etti. Bölge kilisesi Holy Trinity’nin (Kutsal Üçlü) mabedine gömüldü.

Dünya bir sahnedir / Ve bütün erkekler ve kadınlar sadece birer oyuncu; girerler, çıkarlar / Ama bir kişi tüm sahneleri birden oynar.

Nasıl Hoşunuza Giderse- Perde 2 / Sahne 7

Yazar: Shakespedia editörleri

Kaynak: Shakespeare.org

Çeviren: Gülşah Kartalkaya

Düzenleyen: Aslı Gülenç

Leave a comment