Biyografi | Johann Ludwig Bach

Biyografi | Johann Ludwig Bach

Johann Ludwig Bach, “Meiningen Bach”, Johann Sebastian Bach’ın ikinci kuzeniydi. Johann Ludwig Bach, daha genç ve bir hayli daha ünlü olan ikinci kuzenin doğduğu Eisenach’ın dışında küçük bir belediye olan Thal’da doğdu. Johann Ludwig Bach 11 yaşında Gotha lisesine teoloji okumak için girmişti ama onun yerine Bach ailesinin müzik ticaretini takip etti. Müziğinden belli olan İtalyan modellere ve biçimsel aletlere tamamen tanıdık olması dışında Ludwig Bach’ın müzikal eğitiminin nereden geldiği bilinmiyor.

1699’da Bach Saxe-Meiningen dükü Prens Bernhard’ın hizmetinde çalışan Meiningen mahkemesinde kemancı olarak orkestraya katıldı. 1703’te Bernhard, Bach’ı koro şefliğine terfi ettirdi ama 1706’da Bach, Bernhard’ın ölüm zamanında, Eisenach’da benzer bir makama atanmak için başarısız olan bir girişimde bulundu. Dük Ernst Ludwig I’in Bernhard’ın varisi olarak kalması için ikna edilmesiyle Bach en sonunda 1711’de kalan günlerinde yapması için orkestra şefliğine terfi edildi. 1724’te Dük ölünce Bach cenaze servisinde kullanılması için bir müzik besteledi. Ludwig Bach efendisinden sonra çok dayanamadı ve 1731’de 54 yaşında vefat etti.

Bach’ın başlıca profesyonel birliği orkestra olduğundan onun kaleminden çok sayıda enstrümantal çalışma beklenebilirdi. Şimdiye kadar sadece sol notasında orkestra suiti ve garip bir şekilde isimlendirilmiş olan “Kantat Senfonisi”nin suçu emniyetle onun üstüne atılmış olabilir. Johann Ludwig Bach’ın kutsal koro müziği, iki yığın, bir muhteşem beste, 23 kutsal kantat, 11 müziksiz çok sesli ilahi, Dük Ernst Ludwig için Cenaze Müziği ve seküler kantat “Klingt Vernügt”ü içerse de, yine de verimlidir. Johann Ludwig’in müziği on sekiz kutsal kantatını Thomaskinche Liepzig’te Lieu’daki kendi performansı için programlayan Johann Sebastian Bach tarafından iyi biliniyordu. Kreasyonlarından biri olan, Kantat Demn du wirst meine Seele nicht in der Hölle kıssen, Johann Sebastian Bach’a yanlış adlandırılmıştı ve bir keresinde BWV 15 katalog numarasını tahsil etmişti. Johann Ludwig’in oğlu Gottlieb Friedrich Bach bugün bildiğimiz Johann Sebastian Bach’ın muhteşem “Meiningen Pasteli”ni de içerdiği Bach ailesinin çoğu resmini yapan yetenekli bir portre ressamıdır.

Yazar: Uncle Dave Lewis

Çevirmen: Sıla Karaman

Kaynak: AllMusic

 

Leave a comment