Birleşmiş Milletler’in raporuna göre Yemen’de milyonlarca çocuk açlıktan ölme ihtimali ile karşı karşıya

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre Yemen’de milyonlarca çocuk açlıktan ölme ihtimali ile karşı karşıya

Belgede, geniş çaplı bir uluslararası yardım dağıtılmadığı takdirde 5 yaşın altındaki 2,3 milyon çocuğun akut yetersiz beslenmeden muzdarip olacağı belirtildi.

Hafta sonu yayınlanan Birleşmiş Milletler raporu, 2021 yılında, Yemen’de devam eden iç savaş ve koronavirüs ile mücadele sırasında, 5 yaşın altındaki 400.000 çocuğun açlıktan nasıl ölebileceğini ayrıntılarıyla açıkladı.

Belgede, geniş çaplı bir uluslararası yardım dağıtılmadığı takdirde 5 yaşın altındaki 2,3 milyon çocuğun akut yetersiz beslenmeden hayatını kaybedeceği belirtildi.

UNICEF sözcüsü Joe English’in Fox News’e verdiği demeçte, “Yemen’de şiddetli akut yetersiz beslenmeden muzdarip çocuklar için üç hafta boyunca sadece 200 dolara mâl olan bir tedavi, yaşamla ölüm arasına bir çizgi çekebilir.” dedi.

BM yetkililerine göre, Yemen’de bir çocuk için kapsamlı bakım paketinin maliyetinin yılda sadece 72 dolar veya günde 20 sent olacağı tahmin ediliyor.

Son günlerde yakıt kıtlığı nedeniyle ekmek fiyatları %30 zamlandı. Raporlara göre, fırınlar oluşan talebe yetişebilmek için mücadele ederken, yakacak odunun yerini dizel ve benzin aldı.

Batı Yemen’in Marib kentinde bu ay şiddetli çatışmalar başladı. Husiler stratejik bir öneme sahip olan kasabanın kontrolünü ele geçirmek için harekete geçseler de hükümet güçlerinin sert direnişiyle karşılaştılar.

Geçen hafta düzinelerce insan öldürüldü, yüzlercesi de yaralandı. Marib, uluslararası mecra tarafından tanınan hükümet güçlerinin son kalesi vaziyetinde, bu sebeple yüz binlerce sivil güvenlik için oraya sığındı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Husileri, çatışmaları durdurmaya ve diplomatik çabaların yenilenmesine izin verecek tüm askeri eylemlere son vermeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, “Husilerin Marib’e saldırısı, barışçıl olmayan ve Yemen halkına eziyet çektiren bu savaşa son vermek istemeyen bir grubun eylemidir.” dedi.
Geçen hafta Biden yönetimi, Husileri terör örgütleri listesinden çıkardı ve bu durum, Trump yönetimi tarafından ortaya atılan ve Yemen’deki isyancıların elindeki yardım kuruluşlarının bölgelerine malzeme ulaştırmayı zorlaştıran durumu ortadan kaldırdı.

Perşembe günü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Yemen’de, gittikçe kötüleşen insan hakları krizi ve diplomatik çabaların umutları ile ilgili bir oturum düzenledi.

Yazar: Yonat Friling ve Trey Yingst

Kaynak: Fox News

Çeviren: Barış Deha Yaman

Düzenleyen: Başak Şevval Mete

Leave a comment