Birinin kendinden başka kimseyi düşünmediğini gösteren 10 belirti

Birinin kendinden başka kimseyi düşünmediğini gösteren 10 belirti

Düşüncesiz insanlarla fikirlerinizi paylaşmayı bırakın

İlişkilerimiz uzun süreli arkadaşlıklardan tutun romantik birlikteliklere, aile ilişkilerine, geçici arkadaşlıklara ve daha nice çeşitlere ayrılır. Biriyle ne tür bir ilişkiniz olduğunun önemi yoktur, bütün ilişkileriniz yalnızca sağlıklı olmayı gerektirir. Şimdilerde iletişim, konuşmaktan çok daha fazlasıdır; sözlü olarak yakalayamayacağınız görüşleri vurgulayan birçok farklı yöntem vardır.

Yeni bir ilişkiye başlamak heyecan vericidir. Romantik bir ilişki veya sadece bir arkadaşlık ilişkisi bile olsa o birliktelik hakkında iyimser olursunuz. Eğer geçmişinizde zor ilişkileriniz olduysa, o halde yeni ilişkilerin sunduğu iyimserliği yaşamak güzel olur. Bu tabii ki birini daha iyi tanımaya başlayıp aslında sizinle o kadar da ilgili olmadıklarını görene kadar sürer.

Karşınızdaki insanın sizi umursamasını sağlamaya çalışırken yorgun düşersiniz. Sürekli olarak fikrinizi söylersiniz ama karşınızdaki kişi duygularınızı önemsemiyordur bile. Duyarlılık yönleri yoktur ve onların kusuru da budur. Empatiden yoksun oldukları için başkalarının duygularını anlayamazlar.

Kendiniz hakkında tek bir şey söylemeye kalkıştığınızda bile sizi susturan, yalnızca kendileriyle ilgili şeyler konuşan biriyle vakit geçirmek sinir bozucudur. Sadece kendi kafasında gördükleriyle ilgili olan bilgilerle ilgilenirler. Bunun dışında aşağılayıcı bir ses tonuyla konuşmaları yüksek bir olasılıktır. Çoğu zaman sizi yalnızca kendilerinin haklı olduğuna inandırmakla kalmazlar, bir de hislerinizin hiçbir önemi yokmuş gibi davranırlar.

Bununla uğraşması zordur ama kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik kendilerinden başka kimseyi umursamayan insanlara ilişkin belirtilerin farkına varmaktır. Dersiniz şimdi başlıyor.

Sürekli konuyla alakanızı sorguluyorsa

Bencil ya da başlı başına narsist biriyle uğraşıyorsanız, sürekli söylediklerinizi sorgular. Söylediklerinizin geçerli olup olmadığını sorgular ve eğer geçerliyse, doğru olup olmadığını sorgular. Sonra öyle bir noktaya ulaşır ki fikrinizi söylemenin bile ne kadar bencilce olduğunu hissettirir.

Yaptıklarınız hep tek taraflıysa

İlk arayan, ilk mesaj atan hep siz misiniz? Plan yapmayı öneren kişi hep siz misiniz? Eğer hep sizseniz, kendinize şunu sormalısınız: Neden? Bu kişi güvenilmez biri mi, yoksa kendine öylesine odaklanmış ki aklına bile gelmiyor musunuz? İyi arkadaşlar bir süre iletişimde kalmadan da arkadaşlığını sürdürebilir ama ilişkinizin olduğu biri sürekli sizi görmezden geliyorsa bu büyük bir sorun teşkil eder.

Sizi önemseyen biri bahaneler uydurmaz ya da kaypaklık etmez, size karşı açık ve dürüst olur.  Sizinle vakit geçirmek ister ve eğer vakti yoksa bunu size söyler. Hepimiz meşgulüz ama eğer bir şeyler için çabalayan tek kişi sizseniz o zaman bilmelisiniz ki sorun siz değilsiniz.

Size saldırıyorsa

Bu kişinin hakkınızda nasıl konuştuğunu bilmek istiyorsanız başkaları hakkında nasıl konuştuğuna bakın. Sık sık başkalarının karakterini; eşleri, sevgilileri ya da yakın arkadaşları dâhil olmak üzere aşağılıyor mu? Eğer aşağılıyorsa, aynısını size de yapıyor demektir. Birbirleriyle sağlıklı ve verimli bir şekilde iletişim kuran arkadaşlar ile duygusal açıdan zehirli bir çöplük arasında çok büyük fark vardır. İnsanlarla onlara doğrudan saldırmadan iletişime geçebilirsiniz. Birine saldırmak, dürüstlükten ve saygıdan yoksunluğu gösterir.

Düşüncesizse

Hayatınızda yalnızca işine geldiğinde sizinle vakit geçiren biri mi var? Eğer onun için uygun bir vakitse sizinle görüşür. Bir öneri yapıp fikrinizi söylediğinizdeyse sizi kendi isteklerine yönlendirmeye çalışır. Örneğin, yalnızca ilişkilerinde sorun yaşadığında sizinle vakit geçiren kişi, yüklerini size yıkmak istiyordur. Farkı anlarsınız çünkü geçici bir kriz, sürekli devam eden bir krizden farklıdır.

İlgisizse

Hiçbir zaman ne yapacağınızı, ne yaptığınızı veya nasıl olduğunuzu sormaz. Eğer konu kendisinden saparsa konuyu tekrar tamamen kendine çekmekle meşguldür. Empati ve acıma duygularının yükünü boşaltmak için sık sık “ben çok mutsuzum” tavrına bürünür. Bu tür insanlar sizinle ilgili hiçbir detayı bilmek istemeyen, söylediğiniz hiçbir şeyi dinlemeyen ve yalnızca kendileri için yanınızda duran insanlardır.

 Yapılması zor konuşmalardan kaçınır

Eğer kendisinden başka kimseyi umursamayan birini dinlemeye hazırsanız bir adım öndesiniz demektir. O ise ne dinlemeye, ne konuşmaya ne de zor bir konuşmanın içinde bulunmaya hazırdır.  Bunu istemez ve hangi şekilde olursa olsun bunu engellemeye çalışır. Böyle insanlara enerjinizi harcamayı bırakın. Eğer size hayatlarında belli bir rolü oynuyormuşsunuz gibi hissettiriyorlarsa, bu ilişki size göre değil demektir. İnsan olarak sürekli gelişiyorsunuz ve bu evriminizin önünde hiç kimse durmamalıdır.

Sorumluluk almıyorsa

Zor konuşmaları yapmamasının sebeplerinden biri ne midir? Bundan sorumlu tutulmaya hazır değildir. Kendi davranışları ve seçimleri için herhangi bir şeyi ya da birini suçlamak ister. Olayın içindeki rolünün farkına varamaz.

Dürüst değilse

Her sağlıklı ilişkinin temelinde güven yatar ve dürüst olmayan insanlarla sağlıklı ilişkiler kuramazsınız. Yalnızca kendini önemseyen insanlar sorumluluktan kaçabilmek için yalancı olmaktan bile mutlu olurlar. Her şey hakkında yalan söylemeye eğilimlidirler. Bazıları sırf eğlence için yalan söylerken diğerleriyse yalan söylediğinin farkında bile değildir. Her iki durumda da bu insanlardan kaçının.

Saygısızsa

İşlerine geldiği için sürekli sınırlarınızı aşan insanlar…

Sınırlarınızı hatırlattığınızda veya belirttiğinizde bundan hiç hoşlanmazlar. Ne kadar çok “hayır” derseniz sizi o kadar çok zorlarlar. Sizi manipüle etmeyi, hatta suçlu hissettirmeyi denerler. Vaktiniz ve enerjiniz hakkında söz sahibi olduklarını sanırlar ve kendi çıkarları için her şeyi yaparlar. Bu durumdayken yapabileceğiniz tek bir şey vardır: çekip gitmek.

Duygularınız

Daha önce belli bir ilişki içerisinde kendinizi stresli, mahcup, berbat ya da suçlu hissettiniz mi? Bunlar herhangi bir ilişkide hissetmeniz gereken normal şeyler değillerdir. Eğer bir ilişki yüzünden negatif hisler besliyorsanız; duygularınızın, karşınızdaki insanın yalnızca kendini önemsediğine dair sizi uyarmaya çalışıp çalışmadığını sorgulamalısınız.

Peki, şimdi ne yapmalısınız?

Bu problemli insanları hayatınızda fark ettiğinizde, derdini direkt olarak ona sorabilirsiniz ya da ilişkiyi bitirebilirsiniz.

Kabul etmeliyiz ki, bu oldukça yorucu bir liste fakat mevcut ilişkilerinizde bu belirtilerden herhangi birini görüyorsanız; bunlarla ilgilenirseniz çok daha mutlu ve sağlıklı olacaksınız.

Söz konusu eşiniz, ebeveyniniz, kardeşiniz veya bir arkadaşınız bile olsa kırmızı alarmları görmezden gelmeyin.

Bu ilişkilerde, garip olan şeyleri çoktan sezmiş olmanız gibi iyi bir ihtimal söz konusudur.

Bununla başa çıkabilecek, mutlu ve sağlıklı şekilde önünüze bakacak kadar güçlüsünüz.

Yazar: George J. Ziogas

Kaynak: Medium

Çeviren: Yaren Kardelen Budun

Düzenleyen: Gözde Alkaya

Leave a comment