Bir Grafik; Ahlaki Açıdan Zedeleyici, Hakaret Dolu Olan Tweetlerin Nasıl Kendi Siyasi Baloncuklarında Kaldıklarını Gösteriyor

Bir Grafik; Ahlaki Açıdan Zedeleyici, Hakaret Dolu Olan Tweetlerin Nasıl Kendi Siyasi Baloncuklarında Kaldıklarını Gösteriyor

Dünyanın dört bir yanında yaşayan binlerce insan, iyi düşünülmüş ve nükteli bir tweet ile insanları heyecanlandırarak güçlü bir siyasi noktaya değindi. Özlü bir argümanda bulunmak için gereken tek şey sadece 140 karakter, retweet almak da kendimizi çok iyi hissettiriyor.

Ancak tweetiniz ne kadar ikna edici ya da güldürücü olursa olsun, sizinle zaten aynı görüşte olmayan herhangi biri tarafından kabul görme ihtimali çok düşük. Kısa bir süre önce Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) akademik dergisinde yayınlanan yarım milyondan fazla tweet üzerinde yapılan araştırma; ahlaki açıdan zedeleyici, hakaret dolu tweetlerin, kendi siyasi düşünceleriyle aynı alanda bulunan insanlar tarafından çok fazla retweet edildiğini göstermekle birlikte kendi siyasi baloncuklarından çok nadir kaçabildiklerini gösteriyor.

New York Üniversitesi’nde psikolog olan William Brady liderliğindeki araştırmacılar, araştırmalarına üç tartışmalı konu olan silah kontrolü, eşcinsel evlilik ve iklim değişikliği hakkında atılan 563,312 tweetin dillerini analiz ederek başladılar. Tweetleri; ahlaki bir dilin kullanılması (örnek olarak “görev” kelimesi), duygusal bir dilin kullanılması (örnek olarak “korku” kelimesi) ve hem ahlaki hem de duygusal bir dilin kullanılması (örnek olarak “öfke” kelimesi) şeklinde sınıflandırdılar. Tamamen ahlaki dille yazılan ya da sadece duygusal dille yazılan tweetler yüksek retweet sayılarına ulaşamadı, ama araştırmacılar hem ahlaki hem de duygusal dil kullanılarak yazılan tweetlerin retweetlerinde %20 lik bir artış gözlemlediler.

Bir sonraki adımda araştırmacılar, bu paylaşımların (retweetlerin*) ne kadarının ideolojik ağlar içinde gerçekleştiğine baktılar. Her twitter kullanıcısının ideolojik eğilimini takipçi ağlarını baz alıp siyasi ikna ediciliğini ölçen bir algoritma kullanarak tahmin ettiler. Her tweet için, yazarla aynı ideolojiye sahip olanların retweet sayılarıyla, yazardan farklı bir ideolojiye sahip olanların retweet sayılarını hesapladılar. Genel olarak, silah kontrolü ve iklim değişikliği ile ilgili mesajlarda grup dışından değil (yazarla aynı ideolojiyi paylaşmayanlar*)  grup içinden (yazarla aynı düşünceyi paylaşanlar*) açık ara ile daha fazla retweet olduğunu buldular. (Eşcinsel evlilik konusundaki tweetlerin bulguları da yukarıdakiyle aynı yönde eğilimliydi, ancak istatistiksel olarak kayda değer değildi.)

Yukarıdaki ağ grafiği, bu bulguların görselleştirilmesidir; mavi, liberal twitter kullanıcılarını  ve kırmızı muhafazakârları temsil etmektedir. Noktalar tüm siyasi konulardaki tweetleri, çizgiler ise retweetleri temsil ediyor. Her ne kadar iki küme arasında bir miktar etkileşim olsa da, kırmızı ile mavi genellikle ayrı kalmaktadır. Görünüşe göre, en ahlaki ya da duygusal sözcükler bile çizginin diğer ucundan bir retweet alacak kadar güçlü değildir.

 

Yazar: Olivia Goldhill

Çevirmen: Ekin Dutar

Kaynak: https://qz.com/1024117/one-visualization-shows-how-morally-outraged-tweets-stay-within-their-political-bubble/

Leave a comment