Bir araştırma, zaman yolculuğunun “teorik olarak mümkün” olabileceğini söylüyor: Matematik bizi doğruluyor

Bir araştırma, zaman yolculuğunun “teorik olarak mümkün” olabileceğini söylüyor: Matematik bizi doğruluyor

“Sonuçlar adeta bilim kurgu malzemesi gibi,” diyor araştırmanın ortak yazarı.

Marty McFly ve Doc Brown, “Geleceğe Dönüş” serisinde zamanda geriye gitmiş ve geleceklerini biraz değiştirmiş olabilirler ancak yeni yayınlanan bir çalışma paradoksuz zaman yolculuğunun “teorik olarak mümkün” olduğunu öne sürüyor.

Classical and Quantum Gravity adlı akademik dergide yayınlanan araştırma: “Eğer zaman yolculuğu mümkün olsaydı ve bir kişi geçmişte olayları değiştirseydi, gelecek eninde sonunda kendisini düzeltir böylece paradoksu yok ederdi.” Diyor.

Queensland Üniversitesi’nden Profesör Fabio Costa, üniversiteyle yaptığı röportajda “Matematik bizi doğruluyor. Sonuçlar adeta bir bilim kurgu malzemesi” dedi.

Dr. Emmett Brown rolünde Christopher Lloyd (soldaki) ve Marty McFly rolündeki Michael J. Fox 1985 yılında çekilen “Geleceğe Dönüş” adlı filmdeler.

 ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN FAKAT ANCAK SONSUZ KİTLEYE SAHİP BİR OBJENİZ VARSA

“Diyelim ki ilk COVID-19 hastasının virüse maruz kalmasını durdurmak için zamanda yolculuk yaptınız,” diye devam etti Costa. “Eğer o kişinin enfekte olmasını durdurursanız, bu sizin en başta oraya gidip pandemiyi durdurma motivasyonunuzu ortadan kaldırır. “Bu paradoks, genelde insanları zaman yolculuğunun evrenimizde gerçekleşemeyeceğini düşünmeye sevk eden bir tutarsızlık olarak karşımıza çıkmıştır. Bazı fizikçiler bunun mümkün olduğunu söylüyor ancak mantıksal olarak bunu kabul etmek zor çünkü bu olay herhangi bir keyfi eylemde bulunma özgürlüğümüzü etkileyecektir. Bu zamanda yolculuk yapabileceğiniz anlamına gelir ancak bir paradoksun oluşmasına neden olacak hiçbir şey yapamazsınız. “

Çalışmada açıklanan paradoks veya varyasyon bir “büyükbaba paradoksu” dur. Çalışmadaki teoriye göre zaman yolculuğu gözlemcinin büyükbabasını öldürmesi ve böylece doğmasını engellemesi olarak da bilinen “kendi zaman yolculuğunu engelleyecek şekilde etkileşime girmesine” izin verecek.

Kafa karıştırıcı olsa da Einstein’ın “kapalı zaman benzeri eğrilerinin” (CTC’ler) varlığını öngören genel görelilik teorisi bir kişinin kendisinin geçmiş bir versiyonuyla etkileşime girmesine ve gelecekte onlara zarar vermemesine olanak sağlar.

Queensland Üniversitesi öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Germain Tobar, “İlk COVİD-19 vakası örneğinde de olduğu gibi, ilk hastanın enfekte olmasını durdurabilirsiniz ancak bunu yaparak ya virüsü kapar ve siz ilk hasta olursunuz ya da başka birisi olur” dedi. “Ne yaparsanız yapın böyle belirli olaylar sadece etrafınızda kendini yeniden ayarlar.”

Tobar şöyle devam etti: “Bu, salgının- eylemleriniz ne olursa olsun- gerçekleşeceği anlamına gelir ve genç benliğinize bu olayı geri dönüp durdurma motivasyonu verir. Bir paradoks yaratmaya çalıştığınızda olaylar herhangi bir tutarsızlığı önlemek için her zaman kendilerini ayarlayacaktır. Keşfettiğimiz matematiksel süreçler evrenimizde özgür iradeyle zaman yolculuğunun herhangi bir paradoks olmaksızın mantıksal olarak mümkün olduğunu gösteriyor.

Yazar: Chris Ciaccia

Çeviren: Barış Deha Yaman

Düzenleyen: Zeynep Özsaraç

Kaynak: Fox News

Leave a comment