Bilim insanları yalnızca 300 saat içerisinde 1 milyon yeni galaksiyi haritalandırdı

Bilim insanları yalnızca 300 saat içerisinde 1 milyon yeni galaksiyi haritalandırdı

Astronomi çalışmaları çoğu zaman yıllar sürer fakat bu çalışma sadece bir hafta sürdü. Avustralya’daki astronomlar sadece 300 saat içinde gözlemlenebilir evrenin %83’ünün haritasını çıkardılar.

Avustralya’nın ulusal bilim ajansının (CSIRO) bir bildiride “Google evrenin haritası” olarak tanımladığı bu yeni gökyüzü araştırması, Uzak Batı Avustralya Outback’de bulunan 36 antenden oluşan bir ağ olan Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) radyo teleskopu için büyük bir testin tamamlandığına işaret ediyor. Astronomlar ASKAP’ı 2012’den beri gizemli ışık hızlı radyo dalgalarının da bulunduğu gökyüzünün radyo olaylarını araştırmak için kullanmışken teleskopun tüm anten dizisi, gökyüzü araştırması için şimdiye kadar hiç kullanılmamıştı.

30 Kasım’da Avustralya Astronomi Topluluğu Yayınları tarafından yayımlanan habere göre araştırmacılar, teleskopun tüm teçhizatlarından yararlanarak Güney yarım kürede yaklaşık 3 milyon galaksiyi haritalandırdılar. Araştırmacıların belirttiğine göre, bu uzak galaksilerin 1 milyon kadarı büyük ihtimalle eskiden bilinmiyordu ve bu sadece başlangıç olabilir. İlk araştırmanın başarısıyla beraber CSIRO bilim insanları çoktan gelecek yıllar için çok geniş kapsamlı gözlemler planlamaya başladı.

Çalışmanın başyazarı ve CSIRO astronomu olan David McConnell, “ASKAP ilk kez tüm gücünü kullandı ve rekor bir hızla her zamankinden daha ayrıntılı bir şekilde evrenin haritasını oluşturdu. Gelecekteki çalışmalarda on milyonlarca yeni galaksi bulmayı umuyoruz.” dedi.

Çoğu astronomik çalışmanın tamamlanması aylar hatta yıllar sürebilir. CSIRO’nun yeni projesi olan Rapid ASKAP Continuum Survey olarak tanımladıkları yıldız gözlemi ise yalnızca birkaç haftalarını aldı. Teleskopun 36 alıcısının her biri gökyüzünün geniş, panoramik fotoğraflarını çekerken, özel bir süper bilgisayar ağı bunları birleştirmek için iki katı çalıştı. Ortaya çıkardığı gökyüzünün %83’ünü kaplayan harita, her biri 70 milyar piksel içeren 903 ayrı görüntünün birleşimidir. (Karşılaştırma yapmak gerekirse, piyasadaki en yüksek çözünürlüklü kameralar görüntü başına birkaç yüz milyon piksel çözünürlüktedir.)

Bu görüntülerin her biri, bilim insanları sonuçları analiz ederken ve bir sonraki gökyüzü haritası maceralarını planlarken, CSIRO’nun Veri Erişim Portalı aracılığıyla halka açık hale getirilecek.

Yazar: Brandon Specktor

Kaynak: LiveScience

Çeviren: Sena Koç

Düzenleyen: Ceren Berk

Leave a comment