Bilim insanları, eğer evrene yayılacak olursak, insanların başka gezegenlerde hayatta kalabileceği maksimum yerçekimi ivmesini hesapladı.

Bulgularını arXiv ön baskı sunucusunda yayınlayan, Hırvatistan’daki Zagreb Üniversitesi’nden üç bilim insanı özellikle süper-dünyalar üzerine çalıştılar. Araştırmacılar, vücudumuzun Dünya’nın yerçekiminin yaklaşık 4.5 katı ile baş edebileceğini buldular.

Bu sonuca varmak için ekip, alışılmadık bir yöntem kullanarak Game of Thrones yıldızı ve sporcu Hafþór Júlíus Björnsson’u vaka çalışması olarak ele aldı. Bir insan için mümkün olan maksimum değeri hesaplamak için “Dağ”ın bizzat kendisinin ne kadarlık bir yerçekimine dayanabileceğini araştırdılar.

İlk olarak, insan vücudunun ayaktayken dayanabileceği yerçekimi ivmesinin Dünya’nın yerçekimi ivmesinin 90 katı olduğunu ortaya çıkardılar. Fakat koşarken bu oran Dünya’nın yerçekiminin 10 katına kadar düştü, bundan fazlasında ise kemikler kırılmaya başlıyordu.

Discovery dergisine “Eğer kaslarınız ayakta durabileceğiniz ya da yürüyebileceğiniz kadar güçlü değilse iskelet dayanıklılığı anlamsız,” diye belirtildi. ‘’Çömelme yeteneklerine dayanarak ekip, Dünya’nın yerçekiminin 5 katında profesyonel bir sporcunun bile oturma pozisyonundan hareket edemeyeceğini hesapladı.”

Bu, 2018’de Dünya’nın En Güçlü Adamı yarışmasını kazanan Dağ’ın incelenmesine yol açtı. Kendisi yaklaşık 2.06 metre boyunda ve 180 kilogramın üstünde. Tüm bu gücüne rağmen, onun sadece Dünya’nın yerçekiminin 4.6 katına dayanabileceğini keşfettiler.

Bizim gibi daha cılız normal insanlar için bu oran Dünya’nın yerçekiminin yaklaşık 3 ya da 4 katına kadar düşüyor. Bir uzay giysisi veya başka bir teknoloji ile daha yüksek yerçekimi alanlarına dayanmanın mümkün olabileceğini, ancak bunun uzun vadeli kolonizasyon için ideal olmayacağını belirtiyorlar.

Başyazar Dr. Nikola Poljak Inverse’e, “Hesaplarımıza herhangi uzya giysisi veya teknolojiyi dahil etmedik” dedi. “Bunlarla, hesapladığımız limit fazlasıyla arttırılabilir. Ancak, tüm hayatınız boyunca bir uzay giysisi içinde dolaşmak çok pratik olmaz.”

İlginç olsa da, çalışma aynı zamanda hangi gezegenlerin gerçekten yaşanabilir olduğunu değerlendirmemiz açısından önemli. Güneş Sistemi’nin ötesinde, bazıları diğer gezegenlerin yaşanabilir bölgelerinde olan bir çok gezegen bulundu, ancak çoğu bizim dünyamızdan çok daha büyük olan Süper Dünyalar.

Ekip, makalelerinde “İnsan bakış açısına göre, evrendeki yaşanabilir gezegenlerin çeşitliliği, evrende yaşamı destekleme potansiyeli  gezegenlerin çeşitliliğinden çok daha az görünüyor” diye yazıyor. “Bu kısıtlama esas olarak, manipüle edemediğimiz tek çevresel faktör olan yerçekiminden ortaya çıkıyor.”

 

Yazar: Jonathan O’Callaghan

Çevirmen: Merve Havalı

Kaynak: IFL Science