Bilim insanları Avrupa çapında “Covid Yok” stratejisini destekliyor

Bilim insanları Avrupa çapında “Covid Yok” stratejisini destekliyor

Tıp ve ticaret alanında tanınmış araştırmacılar Avrupa çapında uygulanacak bir eylem planı hazırladı. Bu eylem planı ise ek yasaklarla ilgili değil, virüsün bulaşma sürecinin koordineli olarak izlenmesiyle alakalı.

Araştırmacılar Birliği, vaka sayılarının olabildiğince hızlı azalması gerektiği konusunda büyük oranda hemfikir. Bu hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda ise her zamanki gibi fikir ayrılıkları var. Tıp ve ekonomi alanından bilim insanları şimdi daha tutarlı ve verimli bir pandemi kontrolü için Avrupa çapında uygulanacak bir eylem planı sundular.

Önlemler için önerilen katalog öncelikle İngiliz tıp dergisi “The Lancet” üzerinden yayımlandı. Göttingen Max Planck Dinamik ve Öz Örgütlenme Enstitüsü’nden Viola Preisemann, Braunschweig’daki Helmholtz Enfeksiyon Araştırma Merkezi’nden Melianie Brinkmann ve Münih Ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nden Clemens Fuest Almanya’dan katılan araştırmacılardır.

Araştırmacılar girişimlerine “Covid Yok” adını veriyor. Bununla birlikte 13 bilim insanı ciddi ekonomik sonuçlar doğurabileceğinden kapsamlı ve uzun süreli kapanmalar şeklindeki halihazırda uygulanan “Covid Sıfır” stratejisini reddediyor. Ifo yöneticisi Fuest “Covid Sıfır” stratejisi hakkında “Bu hiç mantıklı değil.” diyor.

Ortak raporda “Ana amacımız sağlık, toplum ve ekonomiyi normal hale getirmek için vaka sayılarını olabildiğince hızlı bir şekilde düşürmektir.” şeklinde bildiriliyor. Preisemann “Vaka sayıları ne kadar düşük olursa kontrol sağlamak o kadar kolay olur ve her birey o kadar fazla özgürlüğe sahip olabilir.” diyor. Bunun yanı sıra “virüsler sınır tanımadığından” ulus ötesi bir yaklaşım da önemlidir. Gönülsüzce uygulanan bir eylem daha az işe yararken daha mantıklı uygulananlarla kısa zamanda daha fazla sonuç elde edilebiliyor.

Brinkmann, pandemide yaşlı insanları korumaya odaklanma çağrılarını reddetti. Savunmasız grupların korunması çok önemli olsa da toplam enfeksiyon rakamları çok yüksek olduğunda bunu uygulamak çok zordur. Yaşlı insanlar ziyaret edilmek istiyordu ancak bakımevindeki personellerin de koruma bölgelerine enfeksiyon bulaşmasına neden olabilecek okula giden çocukları ve aileleri vardı.

İnsidans* değerleri 100 bin kişide 10 vaka olmalı

Peichl “Pandemiye karşı kararlı ve koordineli bir Avrupa eylemi, Avrupa’ya yakın bölgelerdeki ekonomik bağlar nedeniyle ekonomik açıdan gereklidir.” diyor. Ifo yöneticisi Clements Fuest “Tehlikeli bir virüs yaygınlaştığında bile ekonomiyi öylece açabileceğiniz fikri bir yanılsamadır.” diye uyardı. Pandeminin ekonomik sonuçları karantinalardan çok daha zararlıdır.

Brinkmann, insidans değerlerini en yüksek değer olarak 10 olmasını gerektiğini söyledi. Bu, diğer ülkelerden örneklerde ya da geçen yaz Almanya’daki düşük insidans değerlerinin gösterdiği gibi makul bir sürede başarılabilir. Öncelikle daha fazla hareket özgürlüğü sağlayan yeşil bölgeler için çaba gösterilmelidir.

Araştırmacılar, belirli bir dereceye kadar bilinen virüs formunun gölgesinde yayılabilen virüs mutantının tehlikesine dikkat çekiyor. Buna karşı bir önlem alınmazsa vaka sayıları ve hastane yatan hasta sayısı artacak.

Araştırmacılar ciddi ek kısıtlamalara ihtiyaç duymuyorlar ancak Preismann’ın da dediği gibi, daha akıllıca ve daha verimli bir kapanmaya ihtiyaç olduğunu görüyorlar. Örneğin Brinkmann turistler sınır kapısından geçmeden önce ve geçtikten sonra uygun bir şekilde test edildiği sürece sınır kısıtlamalarına ihtiyaç olmadığını söyledi. Temas kısıtlamalarında küçük ve sabit sosyal gruplar sürekli olarak değişen gruplara göre daha az problem yaratıyor.

Genel olarak enfeksiyon riskini azaltmak için evden çalışma ve online eğitim koşulları iyileştirilmeli. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise vakaları erken dönemde tespit etmek için hem okullarda hem de çalışma ortamlarında daha fazla ücretsiz test sunulmalıdır.

Çevirmenin notu

*İnsidans: Risk altındaki sağlam kişilerin belirli sürede, belirli bir hastalığa yakalanma olasılığını gösteren ölçüt.

Çeviren: Yaren Erol

Düzenleyen: Hasan Kalkan

Kaynak: Spiegel Wissenschaft

Leave a comment