Aziz Nektan efsanesi

Aziz Nektan efsanesi

Aziz Nektan, Brycheiniog’un kralı Brychan’ın en büyük oğluydu. Brychan İrlanda’da doğdu fakat milattan sonra 423 senesinde henüz çok gençken Galler’e taşındı. Aziz Nektan milattan sonra 468 senesinde doğdu. 24 erkek ve 24 kız kardeşi vardı ve Mısır çölündeki Aziz Anthony’nin hikayesini duyduktan sonra keşiş olmaya karar verdi. Güney Galler’den yola çıkarak Devon’daki Hartland Point’e indi.

Nektan, Hartland Ormanı’ndaki Stoke’da yalnız ve münzevi bir yaşam sürdü. Yalnız olmadığı tek zaman, erkek ve kız kardeşlerinin her yıl Noel’den hemen sonra, tanrıya dua etmek ve şükranlarını sunmak için ziyarete gelmeleriydi.

Milattan sonra 510 yılında bir gün, Nektan 42 yaşındayken, Huddon adında bir domuz çobanı, efendisinin en iyi üreyen domuzları aramak için ormanda dolaşıyordu. Huddon, Nektan’ın kulübesine geldi ve keşişe, domuzları görüp görmediğini sordu. Nektan, domuz çobanına onların nerede olduğunu gösterebildi ve böylece Huddon onu iki inekle ödüllendirdi.

O yılın 17 Haziran’ında, yoldan geçen iki soyguncu sığırları çaldı ve onlarla beraber doğuya yöneldi. Nektan, onları yakalayana kadar orman boyunca hırsızların izini sürdü. Hırsızlar, onun kafasını keserek karşılık verdiler. Nektan kafasını aldı ve fazlasıyla bitkin hissederek (kafasızken olabileceğiniz gibi), onu evine geri taşıdı. Kafasını kuyunun yanındaki bir kaya üzerine bıraktı ve çöktü. Hâlâ Devon, Stoke’da Aziz Nektan’ın Kuyusu’nda kanın kırmızı izlerinin görülebildiği söylenir. Köyün içinden geçen ana şeritten bir bankanın aşağısındaki küçük ormanlık bir sığınak olan sevimli bir konumda yer almaktadır. Üç kaldırım taşı, baharı kaplayan binanın yolunu açıyor. Şimdi 17 Haziran, Aziz Nektan’ın bayram günüdür.

Hartland şehri ve Hartland Point arasındaki, Stoke’da Aziz Nektan Klisesinin kulesi, 144 metre yüksekliğindedir ve kilometrelerce görülebilir. Kilise, milattan sonra 1350’ye ve kule 1400’e kadar dayanır. Ayrıca, Bude’nin on bir mil kuzeyinde, Welcombe’de Aziz Nektan’dan sonra adlandırılan büyüleyici eski bir klise daha vardır. Bir diğer Aziz Nektan Kilisesi, Morenstow yakınlarında yer alır ve arkasında, yerlilerin gemileri kayalara çekmek için sahte işaretçiler koydukları söylenen bir burun vardır, bu yüzden onlar enkazı yağmalayabilirlerdi.

İrlanda mitolojisinde, Nektan, bilge bir su tanrısı ve bütün bilgi ve bilgeliğin kaynağı olan kutsal kuyunun gardiyanıdır. Nektan’ın taşıyıcıları hariç, herhangi birisinin kuyuya yaklaşması yasaklanmıştır. Suya sadece bakan birisi dahi aniden kör olabilir. Taş bir kemer, Stoke’daki kuyunun önünde bulunur ve suları meraklı gözlere kapamak için iki asma kilitli ahşap kapı vardır.

Efsaneye göre, kuyunun yanında sihirli bir fındık ağacı büyüdü ve bir gün dokuz tane fındık suya düştü. Suların üstünde uçmak için bir şahine, ardından içinde yaşamak için somona dönüşerek Nuh’un tufanında hayatta kalan bir şekil değiştirici olan Fintan, somon iken bu fındıklardan bir tanesini yedi. Fintan, Bilgeliğin somon’u oldu ve her şeyin bilgisini aldı, ama ne yazık ki bir somon tuzağında ağa yakalandı ve İrlandalı dev Finn MacCool tarafından tanrıların ziyafeti için pişirildi. Balıkları pişirirken, Finn yanlışlıkla Fintan’ın etine dokundu ve Fintan’ın, Finn MacCool’u hemen oracıkta bir kâhin ve şifacıya dönüştürdüğü bilgisini aldı.

Bütün efsanelerde olduğu gibi, burada çelişkili ve kafa karıştırıcı etkenler var. Aziz Nektan’ın efsanesi, Aziz Nektan’ın Şelalesi ve Kiev`e ev sahipliği yapan Tintagel yakınlarındaki Aziz Nektan’ın Glen’inde bir münzevi olarak yaşadığı iddia edildiği için istisna değildir. Milattan sonra 500 senesinde, Aziz Nektan’ın tapınağını buradaki şelale üzerinde inşa ettiği iddia edilir. Bu nefes kesici sel, sadece yürüyerek ulaşılabilen pastoral bir gizli ormanlık vadinin başındadır. Öncelikle 30 metre, çöken su tarafından ana kayadan çıkarılan bir havzaya dalar, dar bir yarık boyunca akar, daha sonra sığ bir havuza düşmek için 10 metre daha, insan büyüklüğünde bir delikten geçer.

Aziz Nektan’ın deresinin yaklaşık bir mil aşağısı, vadinin kayalıklarına yerleştirilmiş bir çift olağanüstü kaya oymasıdır. Bu oymalar, çapı bir inçten biraz fazla olan parmak labirentleri olarak bilinen küçük labirentlerdir. Labirenti parmağınızla takip ederseniz, labirentin çekirdeğine çekilirsiniz. Bazıları bu oymaların Glastobury Tor’un tepesine götüren labirentin haritaları olduğunu iddia ediyor. 4000 yaşında olduklarına inanılıyor.

Birkaç halka açık patika, Aziz Nektan’ın kuyusuna yaklaşıyor. Asıl olan, Boscastle’dan Tintagel yoluna giden Trethevy’deki Rocky Valley Centre’ın arkasındadır. Mantıklı ayakkabılar, Aziz Nektan’ın bir hücrede yaşadığı bilinen yere giden yolda ıslandığında son derece taşlı ve kaygan olduğu için gereklidir. Şapelin kalıntıları artık ev sahiplerinin yaşadığı yerdir ve bunun altında, Aziz Nektran’ın hücresinin bulunduğu yer olarak bilinen oda bulunabilir. Kayrak basamaklar şapele çıkar ve arka ana kaya duvarı doğal bir sunak oluşturur.

Efsane, Nektan`ın şelalenin üstünde yüksek bir kulede sakladığı, küçük gümüş bir zile sahip olduğunu iddia ediyor. Bazen bu izole noktayı tahrip eden şiddetli fırtınalar sırasında, Aziz Nektan zili çalar ve aksi halde kayalarda parçalanan gemileri kurtarırdı. O, yağmacı Romalıların inancını mahvettiğine inanıyordu, bu sebeple, ölmeden önce kafirlerin zili asla duymayacaklarına yemin etti ve onu şelalenin havzasına attı. Eğer zil bugün duyulursa, kötü şans akabinde gelecektir. Morwenstow’da meydana gelen olaylarla paralellikler yapılabilir ve aslında bu sitenin Aziz Nektan’ın Kiev’i olarak bilindiğini iddia eden kişi Parson Hawker (hem Welcombe’deki Aziz Nektan kiliselerinin hem de farklı zamanlarda Morwenstow’un rahibi) idi.

Şelalenin dibine yakın, nehirdeki büyük bir düz levhanın altına gömülmüş olan Aziz Nektan`ın kız kardeşleri olduğu söylenen iki spektral gri kadının yanı sıra, hayalet kesişlerin hacı yolu boyunca şarkı söylediklerine tanık olunmuştu. Aziz Nektan’ın kendisinin nehrin altında bir yerde bir meşe sandığına gömüldüğü söylenir.

Yazar: Ellen Castelow

Çeviren: Aslı Işık

Düzenleyen: Ayşegül Ünal

Kaynak: Historic UK

Leave a comment