Astronotlar, Uzay İstasyonu’ndan Yıldızları Görebilir Mi?

Astronotlar, Uzay İstasyonu’ndan Yıldızları Görebilir Mi?

Bana sıklıkla “Astronotlar Uzay İstasyonu’nda yıldızları görebilir mi?” sorusu yöneltiliyor. Astronot Jack Fischer bu soruya Twitter’da paylaştığı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) çekilen hızlandırılmış bir görüntüyle açıkça “evet” cevabını verdi. Fischer, bize Yay-Karina Kolu’nu tüm görkemiyle gözler önüne seriyor ve “uzayı boyayan müthiş, kalın bir örtü” olarak tanımlıyor.

“Buradan yıldızları görebiliyor musunuz? Elbette! Samanyolu’na bakın, nasıl da uzayı boyayan kalın bir örtü gibi dönüyor!”

Yine de “Bu nasıl olabilir? Aydaki astronotların yıldızları göremediğini sanıyordum, öyleyse uzayda nasıl yıldızlar görülebilir?” diyebilirsiniz.

John W. Young, Ay’da Apollo 16 görevindeyken. Fotoğrafı çeken: Charles M. Duke Jr. Solda: LM Orion. 21 Haziran 1972. Fotoğraf: NASA

Apollo astronotlarının yıldız görmediği düşüncesi genel bir yanılsamadır. Apollo görevlerindeki fotoğraflarda yıldızların görünmemesinin sebebi, aydınlık ve güneşli ay yüzeyindeki parlak kıyafetli astronotlar ve parıltılı uzay gemisinin iyi fotoğraflanması için ışığın uygun bir şekilde ayarlanmasıdır. Astronotlar, Ay Modülü’nün gölgesindeyken yıldızları daha parlak görebildiklerini, ayrıca ayın öte kısımlarında dolaşırken de yıldızları gördüklerini söylüyorlar. Apollo 15 görevinden Al Worden, ayın günışığı görmeyen uzak kısımlarındaki manzarayı “yıldızlardan oluşan bir sel” olarak tanımlıyor.

Tıpkı yıldızları Dünya’dan izleyenler gibi uzayda da yıldızları görebilmek için karanlık bir ortama ihtiyaç vardır. UUİ’de bulunmanın güzel yanı astronotların, 90 dakikada bir Dünya’nın etrafında dönemlerinden dolayı gün içerisinde 16 kez (45 dakika aralıklarla) gece yaşamaları ve Dünya’nın karanlık tarafındayken son derece karanlık bir gökyüzü görmeleridir. Fischer’ın yakınlarda paylaştığı bir yıldız fotoğrafı daha:


“Işılda, ışılda küçük yıldız…

Dünyanın üstünde, çok yukarıda

Gökyüzünde bir elmas gibi…”

Yıldızların fotoğraflarda görünmesi tamamen ışık ayarlamasıyla alakalıdır. Örneğin, karanlık bir gecede dışarıdasındır (Dünya’da) ve binlerce yıldız görüyorsundur, kameranı ya da telefonunu alıp hızlıca bir fotoğraf çekersin ve elde ettiğin şey sadece karanlık bir gökyüzüdür. Dünya üzerinden görüntü alan gökyüzü fotoğrafçıları Samanyolu’nu görüntülemek için uzun pozlu çekim yapmalıdırlar. UUİ astronotları için de aynısı geçerlidir: eğer uzun pozlu çekim yaparlarsa bunun gibi etkileyici görüntüler elde edebilirler:

UUİ’deki Expedition 44 Ekibi üyelerinden biri tarafından 9 Ağustos 2015’te çekilen Dünya ve üstündeki gökyüzünün bir görüntüsü.

Bu fotoğraf, parlak güneş panellerini ve oldukça parlak olan Dünya’yı (alacakaranlıkta olsa bile) görüntülemek için çekilmiş ve bir tane bile yıldız görünmüyor:

Bazen pencereden dışarı bakarsın ve Dünya tüm güzelliğiyle nefesini keser. Bugün de o günlerden biri… #EarthShapes”

Universe Today’den Bob King’in, Astrofizik bloğu olan Astro Bob’da UUİ astronotlarının yıldızları nasıl görebildiğiyle alakalı detaylı ve iyi bir açıklaması mevcut. Brian Koberlein da bunu bloğunda açıklıyor.

UUİ’den NASA astronotlarının çektiği tüm fotoğraflara “Astronaut Photography of Earth” sitesinden bakabilirsiniz. Ayrıca neredeyse tüm UUİ astronotları ve kozmonotlarının fotoğraflar paylaştıkları sosyal medya hesapları mevcut. Astronot Jack Fischer sık sık mükemmel fotoğraflar ve videoları Twitter hesabından paylaşıyor.

Yazar: Nancy Atkinson

Çevirmen: Sıla Abadan

Kaynak: Universe Today

 

Leave a comment