AstraZeneca aşısının, ilk olarak İngiltere’de görülen koronavirüs varyantına karşı koruyucu olduğu bulundu

AstraZeneca aşısının, ilk olarak İngiltere’de görülen koronavirüs varyantına karşı koruyucu olduğu bulundu

Oxford araştırmacıları geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makalede AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, yeni çıkan ve daha bulaşıcı olan varyanta karşı korumasının virüsün diğer varyantlarına karşı koruyuculuğu ile benzer seviyelerde olduğunu belirtti.

Henüz meslektaşlar tarafından gözden geçirilmemiş makale, aşının ilk olarak İngiltere’de tespit edilen ve B.1.1.7 olarak bilinen yeni varyantına karşı yüzde 74.6 tesire sahip olduğunu söyledi. Bu potansiyel olarak biraz daha düşük olsa da virüsün diğer soylarına karşı etkililik oranına benziyor.

Bu ümit verici bulgular daha başlangıç niteliğinde de olsa önde gelen beş aşının hepsinin de virüsün dünya çapında yayılan yeni varyantlarına karşı en azından bir miktar koruma sağlayabileceğini gösteriyor. Yine de artan kanıtlar mutant virüslerin, aşıların etkinliğini azaltabileceğini ve böylece devletlerin, vatandaşlarını hızlı bir şekilde aşılamaları ve dünya çapında geçerli olan varyantların önüne geçme çabasını artırabileceğini gösteriyor.

AstraZeneca-Oxford aşısı, klinik deneylerde tüm katılımcıları hastalığı ağır geçirmeye veya ölüme karşı korudu.

Aşıyı geliştiren Oxford’lu bilim adamları, İngiltere’deki klinik denemelerine kaydolan katılımcıların burun ve boğazlarından haftalık örnekler aldı. Aşının yeni varyanta karşı etkinliğini belirlemek için, yeni varyantın İngiltere’de mevcut olduğunun bilindiği bir dönem olan 1 Ekim ile 14 Ocak arasında birkaç yüz örneğin viral partiküllerini sıraladılar.

Aşı, virüsün diğer soylarına karşı yüzde 84 etkiye sahipken yeni varyanta karşı yüzde 74,6’ya sahip olduğu saptandı. Bilim adamları aşının bu varyanta karşı biraz daha az etkili olup olmadığından emin olmak için yeterli istatistiksel güvene sahip olmadıklarını belirttiler.

Oxford’un aşı denemesinin baş araştırmacısı Andrew Pollard, bir basın toplantısında yaptığı açıklamada aşının orijinal virüse ve yeni varyanta karşı “çok benzer” etkinlik düzeylerine sahip olduğunu söyledi.

Araştırmacılar ayrıca önceden aşılanmış olan katılımcılarından alınan kan örnekleri üzerinde laboratuvar testleri yaptılar. Aşı ile üretilen antikorların B.1.1.7 varyantına karşı aktivite seviyelerinde, varyantın başka bir soyuna kıyasla dokuz kat azalma buldular. Koruyucu olacak kadar güçlü görünmesine rağmen bu, aşının varyantı etkisiz hâle getirme gücünün daha az olabileceğinin bir işaretidir.

İlk olarak İngiltere’de tespit edilen varyant, o zamandan beri 70’ten fazla ülkede bildirildi. Halk Sağlığı İngiltere, varyantın enfeksiyon oranının diğer koronavirüs formlarından %25 ila %40 daha yüksek olduğunu tahmin etti.

Pfizer ve Moderna’nın aşılarının laboratuvar testlerinden elde edilen ön veriler, bunların B.1.1.7 varyantına karşı iyi bir koruma sunduğunu göstermektedir. Varyant, Britanya’da yaygın olarak dolaşırken oradaki klinik deney katılımcılarından test örneklerini sıralayan Novavax da diğerleri gibi, aşısının B.1.1.7 varyantına karşı oldukça etkili olduğunu buldu.

Cuma günü yayınlanan makalede AstraZeneca aşısının, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen ve B.1.351 olarak bilinen başka bir koronavirüs varyantına karşı koruyucu gücüne değinmedi. Araştırmacılar bu varyantın, aşının gücü üzerindeki etkisini ölçmeye çalışmak için benzer laboratuvar testleri yapıyorlar.

AstraZeneca’nın aşısı dünya çapında yaklaşık 50 ülkede onaylanmasına rağmen ABD’de hâlâ onaylanmadı. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, çoğu Amerikalı olan 30.000’den fazla katılımcının katıldığı bir klinik araştırmanın verilerini bekliyor. Bu çalışmanın sonuçlarının mart ayında alınması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde B.1.1.7 varyantı 33 eyalete bulaştığı tespit edildi ancak ulusal bir COVID-19 takip etme programının olmaması nedeniyle yayılmasının tam kapsamı bilinmemektedir. Federal sağlık yetkilileri, mart ayına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde virüsün baskın formu haline gelebileceği konusunda uyardı.

Yazarlar: Benjamin Mueller ve Rebecca Robbins

Kaynak: The New York Times

Çeviren: Barış Deha Yaman

Düzenleyen: Oğuzcan Balyemez

Leave a comment