Arkeologlar Noel Baba’nın Mezarını Bulmuş Olabilir

Arkeologlar Noel Baba’nın Mezarını Bulmuş Olabilir

Erken bir Noel hediyesi için kimler hazır? Noel babanın mezarı bir grup arkeolog tarafından Türkiye’de keşfedilmiş olabilir.

St. Nicholas’ın Santa Claus olarak bilinen yeraltı türbesi, aynı zamanda doğum yeri olduğu düşünülen Antalya’nın Demre ilçesinde ünlü aziz ile aynı isimli kilisede bulundu. Mezar, 5. yüzyıldan kalan Bizans kilisesinin altındaki zeminin dijital analizi sırasında açığa çıkarıldı.

Antalya Müze Müdürü Cemil Karabayram, Hürriyet Gazetesi’ne şöyle dedi: Biz bu mezarın hiç hasarlı olmadığına inanıyoruz fakat zeminde mozaikler bulunduğundan bunu anlamak oldukça zor.” Mezarın içinde St. Nicholas’ın olup olmadığını belirlemek amacıyla araştırmacılar azizi betimleyen dikkat çekici fresklere zarar vermeden taş kilisenin zeminini kaldırmak zorunda kalacaklar.

Karabayram’a göre, şans eseri mezar yerli yerinde duruyor. Aynı şey maalesef –ortaya çıkarılmadan önce- St. Nicholas’ın olduğu düşünülen mezar için söylenemez.

St. Nicholas’ın lahiti

St. Nicholas Kilisesi’nde, bir zamanlar Aziz Nicholas’ın kemiklerine ev sahipliği yaptığı düşünülen çökmüş bir mezar bulunmaktadır. 1071’de Müslüman Selçuklu Türkleri’nin bölgeyi fethi sürecinde, bazı hristiyanlar azizin kemiklerini hristiyan bölgesine geçirmeye çalıştı. 16 yıl sonra, 1087’de İtalyan denizciler kemikleri çaldı ve onları İtalya’da Bari’ye götürdüler. Bu keşfe kadar, kutsal azizin kalıntılarının İtalya’da San Nicola Bazilikasında, hatta secrete manna’da ( Mezardan damlayan güzel kokulu sıvı. Daha sonra su olduğu ortaya çıktı.) olduğuna inanılıyordu.

St. Nicholas’ın asıl mezarının bulunduğu yerde, Karabayram daha önce Saint Nicholas’a ait olduğu düşünülen mezarın aslında isimsiz bir yerel rahibe ait olduğunu gösteren tarihi belgeler bulmuştur.

Aziz Nicholas 4. yüzyılda cömertliğiyle tanınırdı, bu özelliği günümüze kadar ulaşmıştır. Kızları kölelikten, çocukları kaçırılmaktan ve ölümden kurtaran bir kişi olarak anlatılmıştır.

St. Nicholas’a ait olası diğer kalıntıların ortaya çıkarılması için kazı çalışması devam ediyor. Ekibin başında bulunan Prof. Sema Doğan mezarın ortaya çıkarılmasının Türkiye turizmini arttıracağını ifade etti. Büyük azizden başka bir hayırseverlik örneği, toprağın altındayken bile.

 

Yazar: Thad Morgan

Çeviri: Ecem Şengezer

Kaynak: http://www.history.com/news/archaeologists-might-have-found-the-tomb-of-santa-claus

Leave a comment