Araştırmaya göre 2100 yılına kadar 6 ay süren yazlar olabilir

Araştırmaya göre 2100 yılına kadar 6 ay süren yazlar olabilir

Dünyadaki yaşamı neredeyse her yönden etkileyerek kış mevsimleri iki aydan daha kısa sürebilir.

Yeni bir araştırma 2100 yılına kadar Kuzey yarımkürede, küresel ısınmanın dört mevsim sürelerini değiştireceğini ve altı ay süren yaz mevsimlerinin ortalama hale geleceğini öne sürüyor.

Buna karşın, kış mevsimleri yılda iki aydan daha az sürerken, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri benzeri bir şekilde daha kısa bile sürebilir. Bu tür şiddetli mevsimsel değişikliklerin dünya üzerinde geniş kapsamlı etkileri olabilir. Araştırma sahibinin yazdıklarına göre, tarım faaliyetleri ve hayvan davranışları bozulabilir, sıcak hava dalgalarının, fırtınaların ve yangınların gerçekleşme sıklığı artabilir ve nihayetinde “insanlık için artan riskler” oluşabilir.

Araştırmacılar, 19 Şubat’ta Geophysical Research Letters dergisinde yayınlanan araştırmalarında, “Virüsleri taşıyan tropik bölgelerdeki sivrisineklerin kuzeye doğru yayılması, daha uzun ve daha sıcak geçen yaz mevsimlerinde şiddetli salgınlara neden olması muhtemeldir” ifadelerini kullandı.

Bahsedilen ve diğer olası etkiler, mevsimlerin iklim değişikliğiyle nasıl değiştiğini ve bu değişimin gelecekte devam edip etmeyeceğini “anlamanın aciliyetini arttırıyor”.

Bu soruları cevaplamak için araştırmanın yazarları, 1952’den 2011’e kadar Kuzey yarımküredeki geçmiş günlük sıcaklık verilerini incelediler. Özellikle mevsim başlangıçlarının yıldan yıla nasıl değiştiğini görmek istediler. Araştırma grubu, yaz mevsimi başlangıcını, 1952’den 2011’e kadar en yüksek ortalama sıcaklıkların %25’ini sıcaklıkların başlangıcı olarak belirledi. Kış mevsimini, aynı döneme ait en düşük sıcaklıkların %25’ini alarak tanımlarken, sonbahar ve ilkbahar bunların arasında kalan süre olarak belirlendi.

Araştırmacılar, 1952 ve 2011 yılları arasında yaz mevsiminin ortalama 78 günden 95 güne çıktığını buldular. Aynı zamanda kış mevsimi ise 76 günden 73 güne düşmüştü. Geçiş mevsimlerinin süreleri de ilkbahar mevsimi 124 günden 115 güne, sonbahar mevsimi 87 günden 82 güne düşmüştü. Bu süreç boyunca ortalama sıcaklıklar da buna göre değişti ve hem yaz hem de kış ayları daha sıcak geçti.

Araştırma grubu, mevsimlerin gelecekte ne kadar değişebileceğini öngörmek için iklim modellerini kullandı. Her şeyin olağan gittiği (yani küresel ısınmayı azaltmak için hiçbir çaba gösterilmediği) durumlarda ilkbahar ve yaz mevsimleri 2011’e kıyasla 2100 yılında bir ay erken başlayacak. Sonbahar ve kış mevsimleri ise yarım ay geç başlayacak. Bunun sonucu olarak, Kuzey yarımküre yılın yarısından çoğunu yaz mevsiminde geçirecek ve ortalama yaz sıcaklıklarının da yalnızca artması bekleniyor.

Araştırma grubunun yazdığına göre, bu mevsimsel değişim, kuşların ne zaman göç edeceklerinden ekinlerin ne zaman büyüyeceğine kadar her şeyi etkileyecek ve Dünya’nın biyosferinin neredeyse her yönüne dokunacak. Gelecekte gezegenimizin mevsimlerindeki en sarsıcı değişiklikleri önlemek, şimdi karbon emisyon oranlarını büyük ölçüde azaltmakla başlıyor.

Yazar: Brandon Specktor

Kaynak: LiveScience

Çeviren: Berna Kartal

Düzenleyen: Kübra Aslanhan

Leave a comment