Apollon ve Daphne

Apollon ve Daphne

Yunan mitolojisinde, Apollon ışık tanrısıydı ve görevi her sabah dört atlı arabasıyla güneşi gökyüzüne çıkarmaktı. Aynı zamanda müzik, şiir, sanat, tıp, ilim, veba ve okçuluk tanrısı olarak da anılırdı.

Apollon, gök gürültüsü tanrısı olan Zeus’un ve Leto’nun oğluydu ve de Artemis adında avcılık tanrıçası olan bir ikizi vardı.

Apollon kâhin özelliklerini taşıyan bir tanrı olmasıyla meşhurdu, ayrıca Delfi ve Delos’da tapınakları vardı. Dünya’nın her yerinden insanlar, Apollon’dan gelecekte onları nelerin beklediğini öğrenmek için oraya giderlerdi. Ayrıca tıp ve veba tanrısı olarak da Apollon’un oklarını fırlatarak insanları hem tedavi hem de hasta edebildiğine inanılırdı.

Bir nehir tanrısının kızı olan Daphne, Yunan mitolojisinde bir tatlı su perisiydi. Çok güzel olmasıyla ve de Apollon’un dikkatini çekmesiyle tanınırdı. Ancak Daphne, evlenmemeye ve hayatının sonuna kadar hiçbir erkekle beraber olmamaya kararlıydı.

Yunan mitolojisine göre Apollon, aşk tanrısı Eros (ismen Cupid, yani “tutkulu arzu” olarak da bilinir) ile sürekli uğraşmakta ve dalga geçmekteydi. İntikamını almak için Eros iki tane ok fırlattı: altın ok Apollon’a saplanacak ve onu Daphne’ye aşık edecek, kurşun ok ise Daphne’ye saplanacak ve onun Apollon’dan nefret etmesini sağlayacaktı. Okun büyüsü altında kalan Apollon, Daphne’nin peşinde koşmaya, Daphne ise onu geri çevirmeye devam etti. Apollon, Daphne’ye onu sonsuza kadar seveceğini söyledi.

Daphne, nehir tanrısı olan babası Peleus’tan Apollon’un peşini bırakmasını sağlamasını istedi. Peleus, kızı Daphne’yi bir defne ağacına dönüştürdü. Apollon ise ebedi gençlik ve ölümsüzlük güçlerini kullanarak Daphne’nin dönüştüğü ağacın yapraklarının sonsuza kadar yemyeşil kalmasını sağladı. Daphne’nin, Apollon’un yaptığı kurlardan kaçabilmesinin tek yolu, kendini feda etmesi ve bir ağaca dönüşmesi oldu.

Apollon ve Daphne hakkında daha fazla bilgi:

  • Daphne defne ağacına dönüştükten sonra, Apollon ağacı kutsadı ve yapraklarını bir kıyafet olarak giymeye yemin etti.
  • Eros’un oklarını Apollon ve Daphne’ye atmasının sebebi, Apollon’un onunla dalga geçmesiydi. Apollon zafer kazanmış ve bir ejderha olan Python’u elde etmişti. Eros’a ise tanrısal güçlerinin kendisininkilerin yanında bir hiç olduğunu söylemişti.
  • Eros oklarını Parnassus Dağı’nın tepesinden fırlattı.
  • Yunancada ‘Defne’ kelimesi, ‘Daphne’ anlamına gelmektedir.
  • Defne yaprağı hem Apollon’un hem de şiirin sembolü haline geldi.
  • Her dört yılda bir, Pythian Oyunları’nın galibine defne yapraklarından yapılma bir çelenk verilir. Bu oyunlar Apollon’un şerefine düzenlenir.

Kaynak: Greek Gods & Goddesses

Çeviren: Selena Türk

Düzenleyen: Bensu Şahin

Leave a comment