“Antalya Diplomasi Forumu” küreselleşme adına ilk gösterimini gerçekleştiriyor

“Antalya Diplomasi Forumu” küreselleşme adına ilk gösterimini gerçekleştiriyor

Katılımcılar arasında 12 devlet başkanı ve 40’ın üzerinde diplomatın olduğu “Antalya Diplomasi Forumu” cuma günü başlıyor. Forumda Güney Kafkasya’daki durumun yanında çok sayıda küresel mesele de uluslararası bakış açısı ile ele alınacak.

Dışişleri Bakanlığınca 2020 yılında hayata geçirilen “Antalya Diplomasi Forumu” cuma günü ilk kez gerçekleşecek. Girişimcilerin tasarısına göre forum, Dünya Ekonomik Forumu ya da Münih Güvenlik Konferansı ile kıyaslanabilir olacak. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çarşamba günü yaptığı açıklamada Antalya’daki forumu küresel çapta bir tartışma platformuna dönüştürmek istediklerini ifade etti.

Sigmar Gabriel ve Karin Kneissl de konuklar arasında

Forumun bu yılki oturumu çerçevesinde, Güney Kafkasya’daki durum ve bölgesel barış ihtimalleri de dâhil olmak üzere çok sayıda küresel mesele masaya yatırılacak. Aslında 2020’de başlaması gereken forum, geçen yıl korona salgını nedeniyle ertelenmişti. Ancak bundan sonra her yıl yüz yüze olarak gerçekleştirilecek. Çavuşoğlu, perşembe günü Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) zirvesinin açılışında yaptığı konuşmada, Antalya Diplomasi Forumu aracılığıyla nüfuzlarını güçlendirmek istediklerinin altını çizdi.

Antalya Diplomasi Forumu ilk yılında 12 devlet başkanı, 43 dışişleri bakanı, dört eski devlet başkanı ile uluslararası kuruluşlardan temsilcileri, düşünürleri ve akademisyenleri ağırlayacak. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de bu yılki foruma katılacak.

Ayrıca Avrupa Yeşiller Partisinden Sergey Lagodinsky ve Avrupa parlamentosunda uzun yıllardır CDU milletvekilliği yapan Elmar Brok ile eski Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Almanya adına foruma katılırken, Avusturya’dan ise eski Dışişleri Bakanı Karin Kneissl de katılımcılar arasında.

Katılımcılar yenilikçi ve yaratıcı tartışmalar yapacaklar

Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun bilhassa diplomasiyi merkeze aldığı için alanının ilk örneği olduğuna dikkat çekti.

“Her konunun yenilikçi-yaratıcı bir şekilde ele alınmasını ve farklı bakış açılarını yansıtabilecek, liberal bir diyalog platformu yaratmak istiyoruz. Katılımcıların çoğunluğu resmi temsilciler olsalar da resmi tartışmalara girmemelerini bekliyoruz.” diye ekledi.

Gündeme göre, devlet başkanlarının katılımını içeren iki toplantı ile bölgesel ve küresel konularda 15 toplantı yapılacak. Ayrıca çok sayıda ikili görüşme, masa başı toplantısı ve diğer faaliyetler gerçekleştirilecek.

Çavuşoğlu, forumun kısa sürede uluslararası çapta önemli bir faaliyet olarak itibar ve görünürlük kazanacağından umutlu olduklarını ifade etti.

Kaynak: TRT Deutsch

Çeviren: İsmail Çiçek

Düzenleyen: Seda Nur Çifçi

Leave a comment