Amerika Halkının Üçte Biri Yiyecek, Barınma ya da Tıbbi Bakımı Karşılamakta Zorlanıyor

Amerika Halkının Üçte Biri Yiyecek, Barınma ya da Tıbbi Bakımı Karşılamakta Zorlanıyor

Yeni bir anket kaç ailenin maddi durumlarının eşikte olduğunu gösteriyor.

Tüketici Mali Koruma Bürosu’nun yaptığı yeni bir ankete göre, Amerika halkının üçte birinden fazlası gıda bulamama gibi zorluklarla mücadele ediyor.

Amerikalıların neredeyse yarısı faturalarını öderken zorlanıyor, ve üçte birinden fazlası yiyecek tüketimi, yaşayacak bir yeri karşılayamama veya tıbbi tedavi olacak kadar para kazanamamak gibi zorluklarla yüzleşiyor.

Aşağıdakiler , Salı günü yayınlanan federal Tüketici Mali Koruma Bürosu’nun ilk mali refah anketinden korkunç bulgularından bazıları.

Rakamlar, Amerikalıların gerçek zamanlı olarak güncellenen verilerle finansal olarak nasıl geçindiklerini takip eden, MarketWatch’n kendi uygulaması olan State of American Wallet paneline paralel.

State of American Wallet, Amerikalıların nasıl araba kredisi, kredi kartı borcu ve acil masrafları karşılamak için bile yeteri kadar para biriktirememenin yükün altında olduklarını gösteriyor. Bu arada, en üst sınıftaki % 1’lik kişiler, ülkenin zenginliğinin artan payını kontrol ediyor.

Benzer şekilde, Tüketici Mali Koruma Bürosu’nun anketi, katılımcıların kendilerinin mali yeterlilikleri hakkında nasıl hissettiklerini geniş bir yelpazede sundu. Katılımcılar 10 soruya verdikleri cevaplara göre 1 ile 100 arasında puanlandı. 50 veya daha düşük puan alan katılımcıların ay sonunu zor getiriyor olması muhtemel. Ortalama skor 54 oldu ancak katılımcıların en yüksek yapan %10u ile en düşük yapan %10 u arasında 35 puanlık bir açık var.

Trump yönetimin altında belirsiz bir gelecekle yüzleşen Tüketici Mali Koruma Bürosu, anketi için 2016 yılında 6,300’den fazla kişiyle oluşturmuştur. Ankete katılımcıların paralarını idare ediş şekillerinden memnun olup olmadıkları ve ay sonunda ne sıklıkla üstlerinde para kaldığı üzerine sorular dahil edildi. Halk ankete katılabilir ve kendilerinin mali yeterlilik puanlarını buradan öğrenebilirler.

 

Yazar: Leslie Albrecht

Çevirmen: Selin Başol

Kaynak: MarketWatch

Leave a comment