Almanya’da federal yönetim ciddi bir seyahat kısıtlamasına gitmeyi düşünüyor

Almanya’da federal yönetim ciddi bir seyahat kısıtlamasına gitmeyi düşünüyor

Federal hükümet, yeni mutasyonlu koronavirüsün yayılmasının pandemi mücadelesindeki başarıyı yok etmesinden korkuyor. İçişleri Bakanı Seehofer, İsrail’i seyahat kısıtlaması konusunda olası rol model olarak görüyor.

Federal hükümet koronavirüs pandemisini kontrol altında tutma konusunda eski önlemleri terk etmek istemiyor. Yeni virüs mutasyonlarının yarattığı tehlike göz önüne alındığında şimdi seyahat trafiğinin ne kadar azaltılabileceği incelenecek. Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer (CSU partisi üyesi) Bild gazetesine verdiği demeçte, mutasyonların yarattığı tehlikenin hükümet tarafından sıkı tedbirlerle incelenmesi ve tartışılması gerektiğini söyledi.

“Bu, özellikle yüksek riskli bölgelerin sınırlarında çok daha sıkı sınır kontrollerinin yanı sıra şu anda İsrail’in virüs mutasyonunun ülkeye girişini engellemek için yaptığı gibi Almanya’ya hava trafiğini neredeyse sıfıra indirmeyi de kapsıyor.” diye devam etti. “Almanya’daki sert önlemleri kabullenen insanlar bizden onları enfekte sayısında yaşanacak bir patlamadan en iyi şekilde korumamızı bekliyor.”

Seehofer Mart 2020’de pandemiyi kontrol altına almak için birçok sınır bölgesinde geçici olarak sabit kontrol noktaları kurulması talimatı vermişti. Bu uygulama 15 Haziran’da tekrar sona erdi.

Merkel uyardı: “Bu şey bizden uzaklaşıyor”

Bild gazetesinin bildirdiğine göre hafta sonu Federal Şansölye Angela Merkel (CDU partisi üyesi) içişleri bakanıyla telefonda görüştü ve çeşitli senaryolar üzerine çalışmasını istedi. Pazar günü federal ve eyalet düzeyinde parlamento grup liderleriyle yapılan dahili bir video konferans toplantısında şunları söylediği belirtiliyor: “Bu şey bizden uzaklaşıyor. Daha tedbirli davranmalıyız, aksi takdirde 14 gün önce neredeysek tekrar oraya döneceğiz.”

Ayrıca Merkel’in birçok Alman’ın yurtdışı seyahatine çıkmasını eleştirdiği söyleniyor. Noel bayramında günde 50 bin insan Kanarya Adaları’na ve Maldivler’e uçtu. Hükümet lideri Merkel rapora göre “Neden seyahatleri yasaklayamıyoruz?” dedi. “Uçuşlar o kadar azaltılmalı ki insanlar artık hiçbir yere gidememeli.” Ayrıca Almanya’nın daha sert bir sınır rejimine ihtiyacı olduğunu da ekledi.

Spiegel’den alınan bilgilere göre Merkel salı günü Hristiyan Demokrat Birliği gruplarının meclis toplantısında koronavirüs durumu ve olası seyahat kısıtlaması hakkında yorum yaptı. Katılımcıların aktardığına göre Merkel enfekte sayısındaki sürekli gerileme sayesinde önlemlerin etkinliği konusunda doğru yolda olduklarını söyledi. Ancak çok sayıda seyahat mutasyonları Almanya’ya getiriyor ve bu, daha bulaşıcı varyasyonların bu ülkede baskın hale gelmesi riskini taşıyor. Şansölye, Alman vatandaşlarının her zaman Almanya’ya geri dönebilmeleri gerektiğini ancak mutasyon bölgelerine yapılan seyahatlerin teşvik edilmemesi gerektiğini söyledi. Federal hükümet Schengen bölgesindeki ortak ülkelerle de bu konu hakkında görüşmelerde bulunuyor. Katılımcıların aktardığına göre Merkel hem mal trafiğinin hem de işe gidip gelme trafiğinin serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Şansölye, kış aylarının kolay geçmeyeceğini ancak bu sorunu bu kadar büyütmenin bir mantığı olmadığını da belirtti.

Spiegel’in bildirdiği gibi federal polis riskli ya da koronavirüs mutasyonunun yaygın olduğu bölgelerden gelen yolcular için giriş kurallarının yakın zamanda sıkılaştırılmasından beri çok sayıda kural ihlali tespit etti. Yüksek riskli bölgelerden yapılan girişlerde ülkeden ayrılmadan önce yapılacak koronavirüs testini öngören yeni kurallar pazar günü yürürlüğe girdi.

Kaynak: Spiegel Politik

Çeviren: Yaren Erol

Düzenleyen: Gözde Alkaya

Leave a comment