Alev Almış bir Genç Kızın Portresi’nde romantizmin kendisi bir sanat eseri.

 Yazar-Yönetmen Céline Sciamma; tutku, samimiyet, takıntı ve ilk aşklar, yasak aşklar ile kalbin zamansız meselelerinden oluşan bir eser yarattı. Bir müzenin duvarında bulunmaktadır.

1770 yılında Marianne (Noémie Merlant) Fransan’nın kuzeybatısındaki bir adaya varır. Milano’daki bir adam ile evlendirilecek olan Héloïse’nın portresini yapmak için oradadır.

 Maalesef bu o kadar da kolay değildir. Héloïse bu konuda isteksizdir ve daha önceki ressam portreyi bir türlü tamamlayamamıştır.

 Portre, ruhu için hapis cezası olarak gördüğü görücü usulu evliliğinin simgesidir ve bu yüzden poz vermeyi reddeder.

 Marianne,  Héloïse’nın arkadaşı gibi davranır. Yürüyüşlerde ona eşlik eder ve anılarındaki halini gözünün önüne getirerek gizlice onu çizer.

 Marianne, Héloïse’a deniz kenarında yaptığı yürüyüşlerde eşlik eder. Héloïse deniz kenarındaki uçurum ve dalgalarda özgürlüğü hisseder. Korunaklı bir hayat sürdürdüğü için Marianne onunla empati kurar, daha önce hiç deneyimlememiş olduğu müziği ona öğretir.

 Bu arada beraber geçirdikleri zaman içerisinde ilişkileri de boyut değiştirir. Marianne ziyaretindeki gerçek amacı açıkladığında Héloïse ilk başta buna şaşırır ama ona poz vermeye karar verir. Birbirlerine duydukları güvenin artmasıyla samimiyetleri de artar ve daha sonra aralarında inşa edilen tutkuyu fark ederler.

 “Alev Almış Bir Kızın Portresi” ve “Beni Adınla Çağır”, film boyunca yaşanan her şeyi bağlamsallaştırmaya ve duygusal olarak çerçevelemeye yardımcı olan sürükleyici son sahnelerine kadar birçok ortak noktayı paylaşıyor. Övgülerin çoğu karakterlerine can veren aktristler, Merlant ve Heanel’e gidiyor; ilk sahnelerin birinde Heanel’in gözleri yeni yeşeren aşkın baş döndürücü heyecanıyla dans ediyor.

 Görüntü yönetmeni Claire Mathan filmi bir tablo havasında çekiyor. Marianne, Héloïse ve hizmetçi Sophie’in (Luàna Bajrami) dağın tepesinde toplanan kadınlara doğru ilerleyişi nefes kesici bir siluetle çekilmişti.

 Sviamma bir şaheser yarattı. Çağın ve ortamın baskın geldiği temalarıyla Orpheus ve Eurdice’nin hikayesini tazeleyen derin katmanlı bir hikâye. Bu genç kız alevler içerisinde.

Yazar: Adam Graham

Kaynak: The Detroit News

Çeviren: Duygu Bay Madenci

Düzenleyen: Dilara Güzel