Akıllı Uzaylılar Nerede?

Akıllı Uzaylılar Nerede?

Belki gömülü okyanuslarda mahsur kalmışlardır.

E.T, dışarıda bir yerde soğuk okyanuslarda, buzun millerce altında sessizce yüzüyor olabilir.

Yaklaşık 70 yıl önce, Nobel ödüllü fizikçi Enrico Fermi meşhur sorusunu sordu: ‘’Herkes nerede?’’. Samanyolu galaksisinin ilerlemiş yaşı (kabaca 13 milyon) ve yaşanabilme potansiyeline sahip milyonlarca gezegen göz önünde bulundurulursa şimdiye dek kendilerini göstermiş olması gereken akıllı uzaylılardan bahsediyordu.

On yıllardan beri, bilim insanları Fermi paradoksu olarak bilinen mesele için birçok mümkün açıklama sundu. Mesela, belki Dünya  üzerinde yaşam olan veya zeki yaşamı barındıran tek gezegendir ya da E.T belki de vardır ve uzaklardan gizlice bizi izliyordur.

Geçen hafta,  gezegen bilimci Alan Stern başka bir fikir sundu: “Belki de zeki yaşam galaksi boyunca yayılmıştır ama bu yaşamların çoğu derinde, evrenin  geri kalanından kesilen okyanusların altındadır.”

NASA’nın 2015 temmuzunda Plüton’a uçurulan New Horizons görevinin başlıca soruşturmacılarından olan Stern, Provo/Utah’ta  Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümü’nün 49’uncu yıllık toplantısında bu düşüncelerini sundu.

Stern: “Başlangıç olarak, samanyolunda bu tarz gömülü okyanuslara sık rastlanabilir. Aslında, eğer güneş sistemimiz rehber alınırsa bunlara rastlamak gerekir; sıvı su okyanuslar, Jüpiter’in uydularından bazıları olan Callisto, Ganymede ve Europa ile Satürn’ün uydusu Enceladus’un soğuk kabukların altında çalkalanmaktadır. Ayrıca, yüzeyin altında gömülü okyanusların Plüton’da ve Satürn’ün en büyük uydusu Titan dahil olmak üzere başka gezegenlerde de bulunduğundan şüpheleniliyor.” Yüzeyinde sudan oluşan okyanusların bulunduğu bilinen tek dünya ise bizim Dünya’mız.

Boulder/Colorado’daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nde çalışma yapan Stern, “Gömülü okyanuslar ayrıca zekanın ve karmaşık canlıların evrilmesi için yaşama ortalama olarak daha fazla zaman vererek yüzeydeki sulardan çok daha stabil bir çevre sağlamaktadırlar.”, diye ekledi.

Stern, Space.com’a “Çarpışmalar, güneş patlamaları, yakınlardaki bir süpernova, hangi yörüngede olduğunuz ve manyetosfere ve zehirli atmosfere sahip olup olmadığınız… Bunların hepsi önemsizleşir”, dedi.

Ama ortamı zarardan ve değişimden koruyan aynı şey ,üzerlerini örten buzun kabuğu (ya da buz ve taş),  büyük ihtimalle onları izole eder.

Stern “Teknolojileri varsa ve diyelim ki yayım yapıyorlarsa  ya da şehir ışıklarına sahiplerse ya da her neyse… Bizler belki çok düşük olan frekansta radyo dalgaları dışında spektrumun herhangi bir parçasını göremeyiz.” dedi.

Değerlendirmemiz gereken başka bir etken daha var; uzaylılar böyle bir ortamda nasıl iletişim kurmaya çalışacaklar? Karanlık derinliklerdeki gömülüler, galaksideki sayısız yıldızlardan haberdarlar mı?  Sadece bizlere bakmak için bile yüzeyin üstüne bir tünel açmaları gerekiyor.

Stern şunu da ekledi; “Ek olarak suda yaşayan uzaylılar için mürettebatlı uzay uçuşu geliştirmek zorlu olacaktır çünkü yaşam destek üniteleri çok yüksek miktarda su gerektiriyor ve su aşırı ağırlık yapar.”

Açık olmak gerekirse Stern, Astrobiyoloji gazetesinde halka sunduğu fikrin Fermi Paradoksu için kesin bir çözüm olduğunu iddia etmiyor.

Buna yönelik “Kesin bir cevap yoktur.” diyor. ‘’Bu sadece sohbete başka bir öğe olarak eklenebilir.’’

Yazar: Mike Wall

Çevirmen: Zeynep Ecem Maden

Kaynak: Live Science

 

Leave a comment