AB, koronavirüs aşılarını yoksul ülkelerle paylaşmaya ‘hazır değil’

AB, koronavirüs aşılarını yoksul ülkelerle paylaşmaya ‘hazır değil’

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, birliğin kendi tedarikiyle ilgili sıkıntılar yaşadığı için, önceki vaatlerine rağmen, koronavirüs aşılarını gelişmekte olan ülkelere bağışlayamayacağını söyledi. İngiltere, AB’nin bu tutumunun “ters etkiler” doğurabileceğini söyleyerek eleştirdi.

Başkan von der Leyen geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada, birliğin “AB içerisinde daha iyi bir üretim durumuna” erişene kadar koronavirüs aşılarını diğer ülkelerle paylaşmayacağını açıkladı.  Almanya’nın hafta sonunda Funke Medya Grup’a verdiği demeçte, “Üye devletler üzerinde aşıyı kendileri üretmeleri gerektiği için büyük bir baskı var.” AB 3. koronavirüs dalgasıyla yüzleşirken ve sosyal hayat üzerine kısıtlamaları geri getirirken gelen açıklama, birliğin önceki vaatlerinin açıkça tersine döndüğünü işaret ediyor.

Von der Leyen, 2020 baharında dünya çapında insanlara aşı sağlamak adına güçlü bir kampanya yürüttü. Fakat koronavirüs aşı dozlarının çoğunluğu zengin ülkelerde uygulanmaya devam ediyordu. Buna karşılık von der Leyen, AB’nin, gelişmekte olan ülkelerin aşılara erişebilmesi için Dünya Sağlık Örgütü’nün girişimi COVAX’a destek sağlayacağını vurguladı. “AB, bu girişime 2,2 milyar Euro (2,6 milyar dolar) yatırım yaptı. Ve COVAX, halihazırda 52 ülkeye 30 milyon aşı dozu gönderdi.” ifadelerini kullandı. 

AB, AstraZeneca’yı eleştirdi

Von der Leyen, geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, AB merkezli üreticilerin şubat ayının başından bu yana 33 ülkeye 41 milyon aşı dozu göndererek, birliğinin koronavirüs aşıları için dünyanın en büyük ihracat bölgelerinden biri olduğunu söyledi. “Kendileri aşı üreten ve karşılığında bize bir şey göndermeyen ülkelere neden milyonlarca aşı dozu ihraç ettiğimizi Avrupalı vatandaşlarımıza açıklayamam” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği aşı ihraçlarını sınırlamak için özel bir mekanizma geliştirdi. Üye devletlere tedarikte bulunma sözleşmesi olan üreticiler, birliğin dışına doz ihraç etmeyi düşünüp düşünmediklerini beyan etmek zorundalar. Bununla birlikte, AB’nin asıl endişelerinin çoğu, aşılama kampanyasının çok hızlı bir şekilde ilerlediği İngiltere’ye odaklanıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı, birliğin kendilerine vaat edilen teslimatları önce almaması durumunda AstraZeneca’nın koronavirüs aşılarının ihracatını askıya almakla tehdit etti. “Planlanmış bir ihracatı yasaklama seçeneğimiz var. AstraZeneca’ya mesajımız şudur: diğer ülkelere teslimat yapmaya başlamadan önce Avrupa ile olan sözleşmenizi yerine getirin” diyen von der Leyen, İsveç ve İngiltere kökenli ilaç şirketinin yılın ilk çeyreği için vaat ettiği 90 milyon aşı dozunun yalnızca %30’unu teslim ettiğini de ekledi.

İngiltere, AB’nin aşı ihracatı yasağına uyarıda bulundu

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, pazar günü yaptığı açıklamada tehditlere yanıt olarak, AB’nin AstraZeneca’nın teslimat eksikliğine verdiği tepkiyi “tüm dünyanın” izlediğini söyledi. “(Aşı ihracatını durdurmanın) Ters etkileri olacaktır çünkü aşı üretimi ve imalatı hakkında bildiğimiz tek şey, bunun ortak çalışmaya dayalı olduğudur. (AB) Yalnızca kendi vatandaşlarının düzgün bir aşı programına sahip olma şansını değil, aynı zamanda kısa vadede iyileştirmekte çok zorlanacağı itibar kaybıyla birlikte, dünyadaki birçok ülkenin de şansını azaltmış olacak.” ifadelerini kullandı.

AB ise İngiltere’yi kendi fiili ihracat yasağını uygulamakla suçladı. Ancak bu iddia İngiltere tarafından şiddetle reddedildi. İngiltere’nin üreticilerle karmaşık yasal düzenlemeleri olduğu için, herhangi bir koronavirüs aşısı ihraç ettiğine dair bir kanıt yok. Bu sırada AB, İngiltere’ye en az sekiz milyon doz ihraç etti.

Kaynak: Deutsche Welle

Çeviren: Berna Kartal

Düzenleyen: Başak Şevval Mete

Leave a comment