3 2 1 kayıt: Unutulmaz karakterlerin temel özellikleri

3 2 1 kayıt: Unutulmaz karakterlerin temel özellikleri

Unutulmaz karakterler yaratmak her senaristin bir noktada çaba sarf ettiği ettiği bir şeydir. Her yazar senaryolarına farklı bir açıdan yaklaşır, ister ilk olarak olay örgüsünü oluştursunlar isterse hikâyenin esası olacak kesin olayları veya en son çevresine inşa edilecek üçüncü perdeyi yazmış olsunlar.

Ancak bunlardan hiç biri karakterler olmadan işlenemez. Her olgu onlarla hayata geçirilir, hikayenin her bölümü sahnelerdeki karakterler sayesinde ilerler. En az diyalog veya olay içeren filmlerde bile senaryoyu oluşturan veya bitiren karakterlerdir. İşte karakterleri yaratırken aklınızda bulundurmanız gereken 10 detay:

Amaç ve engel

Karakterinizin elde etmek istediği somut bir şey olmalıdır. Karakteriniz ne istiyor ve o şeyi elde etmek için neler yapacak? Dünya barışını istemek bir hedef değildir. Karakteriniz bir çeşit kıyamet makinesiyle dünyayı parçalara bölmeye çalışan kötü bir adamı durduruyorsa işte bu bir amaçtır.

Bu, karakterinizin dış dünyadan kopuk bir şekilde oluşturmanız anlamına gelmiyor. Karakteriniz; hikaye boyunca çevreden etkilenebilir, iç çatışmalar yaşayabilir ve başka şeyler arzulayabilir. Yazarı Philip Kaufman ve Sonia Chernus olan Kanunsuz Josey Wales (Outlaw Josey Wales) filminindeki Clint Eastwood karakterini ele alalım. Filmde ailesini öldürüp evini ateşe veren ABD ordusuna karşı tek bir intikam olarak başlayan şey, Josey’in her birinin kişisel amaçları olan farklı karakterlerle tanışmasıyla çok daha fazlasına dönüşüyor.

Karakterinizin amacında bir engel yoksa önemsizdir. Ne kadar anlaşılmaz olursa olsun, karakterinizin karşı koyduğu şeyi kişiselleştirin, insan dışı bir şey olsa bile ona seyircinin tanımlayabilmesi için bir kaç nitelik verin. Joesy Wales’in sembolik düşmanı ABD Ordusu olabilir fakat ordunun yüzü, Bill McKinney’in sinsi sadistlikle canlandırmış olduğu Kaptan Terrill’di. Karakterinizi engelleyen birden fazla kişiler veya durumlar varsa tek bir antagoniste (düşman) odaklanın fakat ana karakteri tehdit eden diğer şeyleri göz ardı etmeyin. James Cameron’un yazdığı Yaratığın Dönüşü (Aliens) filminde Ripley ve mürettebatı, açgözlü uzay yaratıklarına karşı savaşıyorlardı fakat Paul Reise’ın canlandırdığı Carter Bruke karakteri mükemmel bir ikinci engeli teşkil ediyordu.

Motivasyon

Karakterinizi amacına doğru koşmasına sebep olan şey nedir? Karakterinizi ne tetikliyor? Senaristin Kutsal Kitabı‘ında (The Screenwriter’s Bible) David Troitter şunu söylüyor: “Ne kadar çok özel olursa, seyirci de karakterle o kadar çok özdeşleşir ve duygularını paylaşır.” Kanunsuz Josey Wales filminde onu kanlı intikam yoluna düşüren şey neydi? Ailesinin katledilmesi karakterin için gereken tüm motivasyonu karşılıyor.

Arka plan

Arka plan motivasyonla bağlantılıdır ve karakterin film boyunca ki davranışlarını açıklamaya yardımcı olur. Karakteriniz geçmişine, oturup senaryonuzun ilk sayfasını yazmadan önce karar verilmiş olmalı. Bütün insanlar kusurludur ve her insanın ihtiyaçları vardır. Nancy Dowd’un senaristi olduğu Müthiş Vuruş (Slap Shot) filminde Paul Newman’ın oynadığı Reggie Dunolp karakteri, kariyerinin sonuna geldikçe heycanını yitirmiş, yaşlanmakta olan alt lig bir buz hokeyi takımı oyuncusudur. Takımı batmaktadır ve hala aşık olduğu, umutsuzca barışmayı arzuladığı  bir eski karısı vardır. Dolayısıyla Reggie kariyerine tutunmak için bir fırsat gördüğünde, oynadığı başarısız takımın üyeliğine ilgi topladığında ve yanlış yönlendirilerek eski eşini geri kazanmaya çalıştığında seyirci ona anlayış gösterir.

Harekete geçme isteği

Karakteriniz krizlere ne tepki verir?  Engelle karşı karşıya geldiğinde ne yapar? Müthiş Vuruş‘ta, Johnstown’daki çelik endüstrisi zayıfladıkça ve ekibi dağılmanın eşiğine geldiğinde Reggie kariyerine ve kimliğine tutunmak için ne yapıyor? Daha fazla manşete çıkmak ve daha büyük kalabalıklar çekmek için takımın oyun tarzını değiştiriyor ve takımın yönetim ve sahiplik tarafını zorlamak için Florida’ya taşındığıyla ilgili söylentiler başlatıyor.

Bakış açısı ve yaklaşımlar

Trottier’in dediği gibi, “Herkesin bir inanç sistemi, geçmiş deneyimlerden etkilenen bir gerçeklik algısı ve zaman içinde gelişen bir bakış açısı vardır.” İki kişi aynı duruma aynı şekilde tepki veremeyebilir. Karakterinizin belirli bir duruma nasıl tepki vereceğini etkileyen geçmiş deneyimleri vardır. İki karakter, olayla ilgili çok farklı tutumlarla aynı noktaya ulaşabilir. Jack B. Sowards tarafından yazılan Uzay Yolu II: Han’ın Gazabı (Star Trek II: The Wrath of Khan)’nda, hem Kaptan Kirk hem de Khan uzun yıllar sonra karşı karşıya kalıyorlar. Han, son 15 yılını sert bir sürgün olarak görüyor ve Kirk’ün, sevgili karısı da dahil olmak üzere sevdiği her şeyi yok ettiğine inanıyor. Kirk, yaptığı şeyi Khan’a ikinci bir şans vermek olarak görüyordu. Her birinin aynı yere nasıl geldiklerine dair farklı bir görüşü var ve bu nedenle hesaplaşmalarının nasıl bitmesi gerektiği ve kimin doğru olduğu hakkında farklı düşünceleri de var.

Bakış açılarını genişletmek

Karakterinize bir dizi değişken verdiniz. Kişilik, öz farkındalık, bunlar karakterinizin bakış açısını oluşturan şeylerdir. I. perdede büyük olaylar yaşanır: Karakteri ortaya çıkarmak, onu bir arayışa koymak. Karakteriniz gelişme göstermeli, kendileri hakkında bir farkındalığa sahip olmalı, izleyiciyi karakterinize bağlayan bir şey. Kanun kaçağı Josey Wales‘in başlangıcında, Josey yüzünde bir yara izi ve karanlık bir geçmişi olan yalnız bir adamdır. Ama yolculuğuna devam ederken, onu sevip sevmediğiyle ilgilenmeden, onu lider olarak kabul eden bir grup uygunsuz kişilerle karşı karşıya gelir. Dıştan sert tavrı pek bir değişikliğe uğramasa da seyirci film boyunca karakterin büyüdüğünü ve değiştiğini görür.

İnandırıcılık

Karakterinizi insan gibi göstermek zor olabilir ancak kitlenizi çok daha zengin bir deneyim ile ödüllendirecektir. Film karakterlerinin genellikle tek bir odağı olur -amaçları- ki bu gerçek hayatın işleyişinden farklıdır. İnsanların hayatında aynı anda birkaç şey olur ve tamamlamak için tek bir göreve odaklanmak oldukça nadirdir. Yani durum veya olay örgüsü inandırıcılığın kurallarını zorlayabilcek olsa da karakterinize insani duygular, davranışlar ve değerler verin. Dan Aykroyd ve Harold Ramis tarafından yazılan Ghostbusters filmi sadece efektler ve mizah nedeniyle değil, aynı zamanda dört Ghostbusters’ın her birindeki insanlık, her birinin bir duruma verdiği tepkiler ve özellikle de Ernie Hudson’ın canlandırdığı Winston, grubun tek bilim adamı olmayan kişisi, sayesinde başarılıydı. Onun karakteri, bir işe başvurup nihayetinde işi eline yüzüne bulaştıran tiptir.

Detaylar

Bunlar karakterinizi unutulmaz kılan özelliklerdir. Karakterlerinizi karikatürlerle kısıtlamayın, onları ete kemiğe bürümek için  kişisel özellik verin. Jeb Stuart ve Stephen E. de Souza tarafından yazılan Zor Ölüm (Die Hard) filminde John McClane, tüm film boyunca kendi kendine konuşuyor. Başlangıçta bunun nedeni, Los Angeles’ta sudan çıkmış balık misali bir New York polisi olarak, kendini içinde bulduğu dünyanın onu şaşkına çevirmesidir. Daha sonra, teröristler Nakatomi Plaza’yı ele geçirince, tıpkı hayatta kalmaya çalıştığı gibi akıl sağlığını korumak adına bunu yapar.

Araştırma

Bu, yazarın karakterleri geliştirmek için zaman harcamaya, onları inandırıcı hale getirmeye ve tüm karakterleri oluşturmak için gereken her şeyi yapmaya istekli olmasına bağlıdır. Kütüphaneye gidin, bir karakterinize temel alacağınız mesleklerden insanlarla röportaj yapın, karakterinizi gerçekten neyin niteleceğini öğrenin. Bu, karakterinizi orijinal halinden uzaklaştırabilir, fakat senaryo için daha iyi olabilir. Bu aynı zamanda karakterinizin üslubunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Güçlü bir destekleyici kadro

Hikayeyi ilerleten ana karakterinizdir ancak senaryonuzun geri kalanını ilgi çekici ikincil karakterlerle doldurmanız gerekir. Engeli hakir görmeyin; bir yardımcı, bir aşk çıkarı veya çıkarları gibi önemlidir. Murray Schisgal ve Larry Gelbart tarafından yazılan Tootsie, birlikte iyi çalışan büyük bir topluluğun mükemmel bir örneğidir. Dustin Hoffman, Michael/Dorothy gibi ana karakterdir ancak engel (Dabney Coleman), aşk çıkarları (Jessica Lange ve Terry Garr), yardımcı (Bill Murray) rollerinin yanı sıra New York drama dünyasını dolduran küçük karakterler, iyi yazılmış bir senaryoya katkıda bulunmaktadır.

Bir senaryonun başarılı olması için bir araya gelmesi gereken birkaç özellik vardır. Karakterlerinizi geliştirmek, onlara güçlü temeller vermek, kitlenizle bağlantı kurmanın ve hikayenizi hayata geçirmenin bir yolu olacaktır.

Bu makalenin bölümleri David Trottier’in The Screenwriter’s Bible’ında bulunabilir. Kullanılan fotoğraf Universal Pictures izinlidir.

Bu gönderi aslen Film Slate Magazine’in internet sitesinde yayımlanmıştır. Film Slate Magazine film ve televizyon dünyasına bir rehberdir. Sanatsal makalelerden film yapımıcısı röportajlarına, birincil şahıs bloglarından aydılatıcı düşünce eserlerine kadar, FSM normalde film yapımcılarından, yapımcılardan ve fark yaratan aktörlerden bulamayacağınız hikâyeleri bulmak için çabalar. Film Slate’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.

Yazar: C J Perry

Çeviren: Hicriye Alptekin

Düzenleyen: Sude Özkan

Kaynak: MovieMaker Magazine

Leave a comment