Bu metin; insanların uzay gemilerinin yapımı ve sonraki adımlarının  -Ay ve Mars’ta kurulan üsler ve asteroid madenciliği – yolunu açan dönüm noktası olan olayları anlatan “Uçuş Tarihindeki En Büyük Anlar” adlı bir dizi makalenin parçasıdır.

Spirit of St. Louis New York’taki Roosevelt Field Havaalanının uçak pisti boyunca ilerlerken, birçok kişi Atlas Okyanusu’nu başarıyla geçeceğinden şüphe duyuyordu. Ancak Charles Lindbergh, 34 saatten daha kısa bir sürede Paris’e güvenli bir şekilde iniş yaparak kesintisiz bir transatlantik uçuşu gerçekleştiren ilk pilot olduğunda, insanların uçak yolculuğu hakkındaki düşüncesini değiştirdi ve havacılığın gelecekteki gelişiminin temelini attı.

Yolculuk için Hazırlık

Wright kardeşlerin Kuzey Carolina’daki Kitty Hawk’da gerçekleştirdikleri ilk tarihi uçuşun bir yıl öncesinde doğan Charles Lindbergh, havacılık ateşinin pençesinde büyüdü. Üniversiteye mühendislik okumak için gitmesine rağmen, o gökyüzüne doğru çekiliyordu.

Bir pilotun hayatı bana ideal görünüyordu. Bir hüner gerektiriyordu. Macera getiriyordu. Bilimin son gelişmeleri kullanılarak üretilmişti. Makine mühendisleri fabrikalarda ve çizim tahtalarında zincire vurulmuşken, pilotlar ise gökyüzünün genişlemesiyle beraber rüzgarların sahip olduğu özgürlüğe sahiplerdi. Ben uçaktayken, bir Tanrı gibi dünyayı yukarıdan seyrederek ölümlülükten kaçıyormuşum gibi görünen zamanlar oluyordu.- Charles Lindbergh, 1927

Lindbergh, turnelere çıkıp fuarlarda gözüpek gösteri uçuşları yapmak için üniversiteden ayrıldı. 1924’te Lindbergh, sınıfında birincilikle mezun olarak bitirdiği Amerikan ordusu uçuş okulunda eğitim almak için orduya yazıldı.  Mezun olduktan sonra, postaları taşıyan bir pilot oldu ve St. Louis’den Chicago’ya posta uçurdu.

1919’da New York City’de bir otel sahibi olan Raymond Orteig, New York’tan Paris’e kesintisiz bir biçimde uçacak ilk pilota 25 bin dolarlık ödül vereceğini açıkladı. 1927 yılına kadar dört kişi öldü, üç kişi ciddi şekilde yaralandı ve iki kişi bunu denerken kayıplara karıştı ancak ödül hala tahrik edici bir ulaşılamazlıkta duruyordu. Lindbergh dokuz St. Louis işadamını girişimine finansal destek sağlamaya ikna etti. Fonlarını, tasarımında yardımcı olduğu özel bir uçak inşa etmek için kullandı. Sponsorlarının şerefine, uçağa, Spirit of St. Louis (St. Louis’in Ruhu) adını koydu.

Uçağın tek motorlu tasarımı, çok sayıda insanın uçsuz bucaksız olan Atlas Okyanusu’nu geçilebileceğinden kuşku duymasına sebep oldu. Önceki girişimlerin hepsi çok motorlu uçaklarla yapılmıştı. Ayrıca, 3.500 kilometrelik bir yolculuk için yardımcı pilot olması esasken, Lindbergh tek başına uçmayı planladı.

Gökyüzünde Tek Başına

20 Mayıs 1927’de, saat 7’yi 52 geçe, St. Louis’in Ruhu, Long Island’daki pist boyunca hızlandı ve 500 kişilik bir kalabalık seyrederken gökyüzüne doğru yükseldi. Uçak havalanırken şeridin ucundaki telefon kablolarının üstünden zar zor geçebildi.

“Alan gece boyunca yağan yağmur nedeniyle biraz yumuşaktı ve ağır yüklü uçak çok yavaş hızlandı.”

Lindbergh, Cape Cod ve Nova Scotia’nın üstünden uçtu ve gün batımında okyanusa ulaştı. Sis, gece gökyüzünde kalınlaştı ve bulutların arasından geçmeye çalışırken uçağı karla karışık yağmura maruz kaldı. Uyku ile mücadele etti, bazen okyanusun sadece 10 metre üzerinde uçarken uyanık kalmak için savaştı.

Küçük bir balıkçı teknesi, Avrupa’ya ulaştığının ilk işaretini verdi ve bir saat içinde karaya ulaştı. İrlanda ve İngiltere’nin yaklaşık 1.500 metre üstünde uçtu, hava açılırken Fransa’ya doğru yöneldi. Karanlık, hedef aldığı ülkenin kıyısından geçerken tekrar düştü.

“İlk olarak Paris’in ışıklarını sabah saat 10’dan biraz önce ya da New York saatiyle 17.00 gibi gördüm ve birkaç dakika sonra Eyfel Kulesi’nin yaklaşık dört bin fit üzerinde iniş turu atıyordum.”

33 buçuk saat içinde 3.600 milden fazla yolculuk yaptıktan sonra, Lindbergh Paris’e güvenli bir şekilde indi. Uçağın etrafına dolanan 100.000 kişilik bir kalabalık pilotu omuzlarına aldı ve başarısını alkışladı. Gazeteler ona “Yalnız Kartal” ve “Şanslı Lindy” isimlerini verdiler.

Uçuştan Sonra

Eve dönüş yolunda, havacılık marifetlerini övüp kalabalıkları kendine hayran bırakan Lindbergh 49 ülke ve 92 şehir gezdi. Başkan Coolidge’dan Onur Madalyası ve Üstün Uçuş Madalyası’nı aldı ve Amerika’ya havacılık danışmanı olarak hizmet vermeye devam etti. Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin isteği üzerine Latin Amerika’da birkaç ülkeye daha uçtu ve burada, Amerika’nın Meksika büyükelçisinin kızı olan gelecekteki eşi Anne Morrow ile tanıştı. Lindbergh karısına uçmayı öğretti ve birlikte çeşitli hava yolu şirketleri için rota çizerek dünyanın dört bir yanına uçtular.

Lindbergh Bebeğinin Kaçırılması

Trajedi ilk olarak 1932’de çiftin ilk çocuğunun evlerinden kaçırılmasıyla başladı. Bu olay dünya çapında manşetlere taşındı. Lindbergh ailesi 50.000 dolar fidye ödedi ama ne yazık ki, çocuğun cesedi haftalar sonra yakınlardaki bir ormanda bulundu. Bir marangoz olan Bruno Hauptmann tutuklandı ve cinayetle suçlandı. Bruno suçlu bulundu ve 1936’da idam edildi. Lindbergh çifti özel yaşamlarını korumak için ülkeyi terk etti. Daha sonra beş çocukları daha oldu.

Önce Amerika

1941 yılında Lindbergh, ABD’nin II. Dünya Savaşı’na girmesine karşı çıkan Amerika First Committee’ye (Önce Amerika Komitesi) katıldı. Bazı insanlar Lindbergh’ü Nazi sempatizanı olmakla suçladı. Ancak Pearl Harbor’a yapılan Japon saldırısından sonra Lindbergh, Ordu ve Deniz Kuvvetlerine teknik danışman oldu. 50 savaş görevinde uçtu ve Amerikan savaş uçaklarının yeteneklerini arttıran seyir kontrol tekniklerinin geliştirilmesinde yardımcı oldu.

Savaştan sonra, Lindbergh insanların gözlerinin önünden çekildi. ABD Hava Kuvvetleri’ne danışmanlık yaptı, koruma hareketine* katıldı ve 1954’te Pulitzer Ödülü kazanan “The Spirit of St. Louis” de dahil olmak üzere çeşitli kitaplar yazdı.

Lindbergh, 26 Ağustos 1974’te Hawaii’deki evinde kanserden öldü.

Çevirmenin notları:

*Koruma hareketi (Conservative Movement): Doğa koruma olarak da bilinen koruma hareketi, hayvan ve bitki türlerinin yanı sıra gelecekteki yaşam alanlarını da içeren doğal kaynakları korumaya çalışan politik, çevresel ve sosyal bir harekettir.

Yazar: Nora Taylor Redd

Çevirmen: Ekin Dutar

Kaynak: Space.com