2 Şubat 1943 – Almanlar Stalingrad’da Teslim Oldu

2 Şubat 1943 – Almanlar Stalingrad’da Teslim Oldu

O günlerde Stalingrad’da savaşan Alman güçlerinin sonuncusu, Hitler’in “Pes etmek söz konusu olamaz. Birlik sonuna kadar kendini savunacak!” erken beyanına rağmen teslim oldu.

Stalingrad muharebesi, Alman güçlerinin büyük bir sanayi merkezi olan ve stratejik olarak darbe imkanı taşıyan bu şehre saldırması sebebi ile 1942’nin yazında başladı. Ancak tekrarlanan girişimlere rağmen Friedrich von Paulus altındaki 6. Alman ordusu ve Ewald von Kleist altındaki 4. panzer ordusunun bir kısmı, ekimin ortasında Stalingrad’ı çevreleyerek Sovyetler’i neredeyse Volga Nehri’ne kadar çekmiş olduğu halde 62. Sovyet ordusunun eski savunmasını yıkamadı.

Azalan imkanlar, partizan gerilla saldırıları ve Rus kışının sertliği Almanların durumunu kötüleştirmeye başladı. 19 Kasım’da Sovyetler, Almanların bulunduğu yerin büyük silahlarla bombalanmasına önayak olan karşı saldırıyı başlatarak hamlesini yaptı. Sonrasında Sovyetler, -Almanlar Stalingrad’ı kuşatmışken bile- eş zamanlı olarak kuzeyden ve güneyden kuşatma harekâtını başlatarak düşmanı çevreledi. Kısa bir süre sonra Almanların mevkisi savunmasız kaldı. Pes etmek, hayatta kalabilmeleri için tek umutlarıydı. Ama Hitler buna kulak asmadı: “6. ordu bulundukları yeri son askere ve son atışa kadar terk etmeyecek.” Von Paulus, nihayet teslim olduğu 31 Ocak 1943’e dek direndi. Paulus’un emri altındaki 280.000’den fazla adamın yarısı çoktan ölmüştü ya da ölmek üzereydi, yaklaşık 35.000’i önceden tahliye edilmişti ve kalan 91.000 kişi Sovyetler’e ait  POW (Prisoner of War) savaş esiri kampına gönderildi.

Almanların agresifliği 2 şubata kadar devam etti. Hitler, Von Paulus’u intihar etmediği için azarladı. Sovyetler tarafından esir alınan Von Paulus; Hitler’e kendini Sovyetler’e satarak, Özgür Almanya için Milli Komite’ye katılarak ve Alman ordusunu SSCB’deki diğer savaş alanlarında teslim olmaları için teşvik ederek karşılık verdi.

Çevirmen: Zeynep Ecem Maden

Kaynak: History.com

Leave a comment