12 Yaşındaki Bir Çocuk Gerçekten Einstein’dan Daha Zeki Olabilir Mi?

12 Yaşındaki Bir Çocuk Gerçekten Einstein’dan Daha Zeki Olabilir Mi?

Cheshire County, İngiltere’de 12 yaşındaki bir kız IQ testinde bu testi alanların yüzde 99.998’ini geçerek 162‘ye ulaştı.

Peki bu kadar zeki olmak ne anlama geliyor?

IQ, yani zeka oranı, bir kişinin zihinsel yeteneğinin akranlarına göre puanıdır. IQ puanları ortalama 100 olarak belirlenmiştir. Pittsburgh’ın Çocuk Gelişimi Ofisi’nde psikolog olan Robert McCall, nüfusun üçte ikisinin 100 puandan her şekilde 16 aldığını, yani bunun 84 ve 116 arasına denk geldiğini söylüyor. McCall, Live Science’a kesin sayının alınan teste bağlı olmasıyla birlikte nüfusun aşağı yukarı yüzde 2.5’inin 130’un üstünde puan aldığını söyledi.

IQ puanı nedir?

Rajgauri Pawar yüksek puanına British Mensa’nın IQ testinde ulaştı. Mensa, IQ testlerinde nüfusun en yüksek yüzde ikilik insanları için bir organizasyondur. Pawar’ın puanı, teste kabul edilmesi için rahatlıkla yeterli oldu.

Pek çok haber bülteni Pawar’ın hikayesini onun Albert Einstein’dan veya kozmolog Stephen Hawking’den daha yüksek puanda olduğunu söyledi ancak bu, karşılaştırmalar sadece aynı yaş grupları içinde yapılabileceğinden dolayı hatalıdır . IQ testinde 130 puan alan 5 yaşındaki bir çocuk yaklaşık olarak 5 yaşındakilerin en iyi yüzde 2.5’inde ve yetişkinler arasındaki IQ testinde 45 yaşındaki 130 puanlı kişi yaklaşık olarak yetişkinler arasında en iyi yüzde 2.5’likte olur ama 5 yaşındakinin zekasıyla 45 yaşındakinin zekasını karşılaştırabileceğimiz mutlak bir ölçü yok.

McCall, çoğu insan için IQ’nun göreceli olarak sabit olduğunu ama bazı insanlar için ise bunun çok önemli derecede değişebilir olduğunu söylüyor.

“Bu her şartta durağan değil” diyor. “Bu sizin tecrübelerinize, içinde yaşadığınız çevreye, ebeveynlerinize ve diğer önemli kişilere ve onların sizinle, imkanlarınızla nasıl bir ilişki içinde olduğuna bağlı.”

Zeka ve Başarı

McCall, IQ’nun okuldaki başarıyı etkileyebileceğini ama çalışma dünyasında bunun etkisinin daha az olduğunu söyledi. Bu, her tür zekayı tamamen tarafsız bir şekilde ölçtüğü için değil, testin, okul ve işin taraflı olduğu gibi aynı şekilde taraflı olması yüzündendir: Sözlü soyut düşünmeyi ve belli bir bilgi aralığını ödüllendirmeye eğilimliler.

McCall, “Önyargı tüm sistemde”, dedi.

Ama öyle olsa bile, IQ her tür zekayı ya da kabiliyeti kapatmıyor ve IQ testi sonuçları bir kişinin hayatının çeşitli alanlarındaki başarısını tamamen etkilemez.

Cornell Üniversitesi’ndeki bir insan gelişim profesörü olan Robert Sternberg, “Dünyada yüksek IQ seviyesine sahip olmayıp başarılı olan pek çok insan var ve yüksek IQ seviyesine sahip olup da başarılı olmayan pek çok insan da var.” demiştir. Başarı; duygusal istikrar, şevk ve sağduyu gibi pek çok faktöre dayalıdır.

Sınırlarından dolayı IQ’nun da aleyhinde konuşanlar arttı ve psikoloji ile eğitim alanlarındaki önemi azaldı. Sternberg Live Science’a okulların IQ testlerini nadiren görev gereği olarak verdiklerini ve hatta yetenekli programlara kabul edilmenin, sıklıkla öğrencinin notlarının ve kabiliyetlerinin dikkate alınarak ve IQ’nun sadece potansiyel etkenlerden biri olarak hesaba katıldığını söyledi.

Virginia Üniversitesi’nde profesör ve Devereux Güçlükleri Yenebilen Çocuklar Merkezi’nde kıdemli bir araştırma bilimcisi olan Jack Naglieri’nin de içinde bulunduğu bazı araştırmacılar IQ’nun çöpe atılması çağrısında bulundular.

Naglieri, Live Science’a “Bizim kullanmış olduğumuz bu zeka testleri, özellikle Mensa olanlar beyin fonksiyonlarına bağlı ham zekadan daha fazla bilgiyi ölçüyor.”dedi. “Bana göre, bu yanıltıcı bir gösterge.”

Naglieri, Pawar’ın şüphesiz çok akıllı olduğunu ama aynı zamanda Mensa stili IQ testinde özellikle kelime bilgisi ve matematik konularında bilgili olduğu için başarılı olabildiğini söyledi. O ve meslektaşları insanları, bilgi bazlı değil ama aynı zamanda kavramsal yetenek gerektiren problemler üzerinde test eden bir “kavramsal değerlendirme sistemi” geliştirdi. Burada amaç, kişinin ne kadar çok matematik veya kelime tecrübesi olduğunu değil; dikkate dayalı becerilerini ne kadar iyi kullanabildiği veya problemlere ne kadar iyi akıl yürütebildiği gibi şeyleri test etmekti.

“Bir insan akıllı olduğu halde bilgili olmayabilir.” der Naglieri.

Yazar: Stephanie Pappas

Çevirmen: Meryem Üzüm

Kaynak: Live Science

 

Leave a comment